Połajewscy dudziarze wyjechali na wielką paradę do Szkocji

POŁAJEWO. Dźwięk kobzy i skrzypiec  budzący zdziwienie, grupa osób ubranych w tradycyjne stroje ludowe, jeden z mężczyzn ze spódniczką zamiast spodni. Wokół nich grupa zaciekawionych podróżnych. 

Taką atrakcje sprawili młodzi muzycy z młodzieżowej kapeli dudziarskiej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie, na lotnisku Ławica w Poznaniu przed swoim wyjazdem do Edynburga. Dzięki zaproszeniu z strony państwa Duncan i kapeli Scotpipe  którzy pragnęli się odwdzięczyć za gościnie podczas X Spotkań Dudziarskich w Połajewie, muzycy na 5 dni zamienią się w ambasadorów polskiej kultury w Szkocji, kiedy pod opieką Romualda Jędraszaka wezmą udział w największych na świecie paradzie dudziarskiej, Pipefest Global Chalenge zrzeszającej 10 000 dudziarzy z całego świata. Organizatorzy mają na celu zgromadzenie jak największej liczby dudziarzy z całego świata, którzy podczas kilkugodzinnego marszu zbierają pieniądze na walkę z rakiem i pomoc finansową  światowym organizacjom charytatywnym. 

Nie będzie to koniec występów młodych muzyków. Wezmą oni również udział w paradzie wojskowej – Royal Edinburgh Military Tatoo. Niespotykana na skalę światową zrzeszająca muzyków z 40 krajów jest wydarzeniem oglądanym przez prawie 100 mln. widzów na całym świecie. W tym roku prócz mieszkańców Połajewa w pochodzie weźmie udział 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Dzięki przyjacielowi rodziny państwa Duncan, który za sponsorował wyjazd dzieci z Połajewa,  najmłodsi będą mieli dzięki temu szansę przeżycia wspaniałego doświadczania.

W minioną środę 3 godziny przed wylotem odbyła się konferencja prasowa, która ukazała duże zainteresowanie zespołem z Połajewa. Na miejscu nie tylko zjawił się miłośnik szkockiej kultury, wiceprezydent Poznania  Sławomir Hinc, ale również media z całej Wielkopolski. Główna organizatorka oraz tłumacz i opiekun wyjazdu, Mirosława Nowicka, zaskoczyła wszystkich informacją, że w roku 2011 Pipefest odbędzie się w Poznaniu. Patronat nad tym wydarzeniem wziął na swoje barki urząd miasta. Hinc dodał, że ma nadzieje na liczbę 1000 muzyków z całego świata, którzy przybędą do stolicy Wielkopolski. Wspierając wyjazd mieszkańców Połajewa podarował im herb miasta Poznania pod którym polscy dudziarze będą grali, idąc w pochodzie. 

Zanim spotkanie prasowe dobiegło końca, młodzi dudziarze zaprezentowali swoje umiejętności przed zebranymi gośćmi. Spotkanie miało miejsce w kawiarni na lotnisku, z tego też powodu, gdy tylko pierwsze melodie wydobyły się z instrumentów, spieszący się pasażerowie przystanęli na chwilę, zaciekawieni rozpoczętym przestawieniem. Sandra Bartkowiak, Monika Hempe, Karolina Kulka, Justyna Płociniczak, Patryk Paulus, Daniel Rembacz, Radosław Żak i Jakub Kontek dali pokaz swoich umiejętności. Grali przez kilka  minut i nawet osoby, które już przeszły przez odprawę i znajdowały się na terminalu pasażerskim, patrzyły wielkimi oczami zza szyb i bramek. Rozległy się oklaski dziesiątek osób, które przypadkowo usłyszały dźwięk instrumentów.

Muzycy ukłonili się widzom i usiedli z powrotem na miejsca. Widać było stres na ich twarzach, napięcie z powodowane tym co się dzieje wokół nich i tym co ma się dopiero stać. Jednak pod ciepłym i radosnym uśmiechem Miłosławy Nowickiej wszystkim uspokajały się serca. Wylecieli około godziny 22 w środę.

Podobne artykuły