IPN: Gacek był rozpracowywany przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa

POWIAT OBORNICKI. Instytut Pamięci Narodowej upublicznił dwa nowe dokumenty dotyczące działalności komunistycznych służb bezpieczeństwa w okresie PRL,  związane z osobami pełniącymi dzisiaj funkcje publiczne na Ziemi Obornickiej. 

Najbardziej zaskakujący dokument dotyczy wójta Ryczywołu Jerzego Gacka. W latach osiemdziesiątych XX wieku, w okresie stanu wojennego i później, Gacek pełnił funkcję naczelnika Ryczywołu i był członkiem PZPR. To jednak okazało się niewystarczające dla Służby Bezpieczeństwa, która na podstawie donosów, jakie otrzymywała, zdecydowała się wszcząć tajne postępowanie przeciwko naczelnikowi. 

Jak wynika z zachowanych dokumentów, Gacek został zarejestrowany pod numerem Pi 6739 przez Służbę Bezpieczeństwa z Wągrowca jako osoba rozpracowywana w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia kryptonim „Ursus”. Tajną operację prowadzono od 15 października 1984 do 7 lutego 1986 roku, a  założono ją w związku z podejrzeniem o podejmowanie błędnych decyzji wywołujących narastające niezadowolenie. Z zachowanych dokumentów nie wynika, jakich do zbrodni przeciwko PRL dopuścił się Gacek, musiały być one jednak w oczach bezpieki poważne, skoro zajęła się nimi z pomocą swoich tajnych służb, a nie przez MO. Dla tzw. operacyjnego sprawdzenia Gacka wykorzystywano między innymi tajnych współpracowników SB w Ryczywole. 

Drugim dokumentem, jaki ujawniono, są zachowane, ciekawe akta osobowe członka ORMO z Ryczywołu Jana Molskiego. Zawartość tej teczki omówimy w następnych numerach. 

Podobne artykuły