Mikrolotowe mistrzostwa Polski w Obornikach

OBORNIKI, SŁONAWY. Sobota 3 lipca była ostatnim dniem rozgrywania konkurencji w trakcie XXI mikrolotowych mistrzostw Polski w Obornikach. Po śniadaniu, na odprawie 14 załóg dowiedziało się, że trasa ma 120 km, zawiera łuki i odcinki proste, do odnalezienia jest 16 obiektów fotograficznych. Na wieczór zaplanowano kolejkę lądowań precyzyjnych (po cztery próby). W tym czasie już obok domku pilota powstawała scena na wieczorny festyn, generując ogromne hałasy. Kierownik sportowy pozostawił do decyzji załóg liczenie wiatru.

O 10 załogi ruszyły, na dolot do WPT było 10 minut, 3 minuty przed punktem miały na dokładne jego zlokalizowanie i analizę wylotu na pierwszy odcinek. Trasa ze względu na łuki była trudna, a w czasie mistrzostw okazało się też że powstało wiele nowych dróg, których nie ma na mapach, lub są zaznaczone jako gruntowe. Wiatr specjalnie nie utrudniał i piloci dobrze lecieli po czasach, nie trzeba było nadganiać ani hamować czy esować (krążyć nie wolno). Na ostatnim odcinku trasy sędziowie umieścili 3 zdjęcia pod rząd.

Kierownik sportowy Łukasz Jezierski zdecydował iż z wynikami z tras poczeka, aż rozegrane zostaną lądowania, trzymał załogi w napięciu, ale dzięki temu wszyscy starali się i ogólne noty z lądowań były bardzo wysokie. Precyzję lądowań w decku rozpoczęto po godzinie 18 i trwała ona około 2 i pół godziny. Silnik pozostawał włączony a manewrowanie gazem w decyzji pilotów.

W międzyczasie odbywał się festyn na lądowisku Słonawy, przed ostatnią konkurencją był pokaz możliwości pilotażowych śmigłowca oraz modeli zdalnie sterowanych. Gdy ucichł wiatr balon wznosił się z chętnymi, a po zmroku piloci motolotni zaprezentowali pokaz fajerwerków z powietrza.

Rywalizacje były udane, sporów było niewiele, wszystko było zawsze wyjaśniane i omawiane (łącznie z indywidualnymi wynikami) na czas, a atmosfera, jak zawsze, wspaniała!

Wyniki mistrzostw. Klasa RWL – 1: 1. Dernbach A. 6000 pkt. 2. Woźniak W. 3668 pkt. 3. Wawrzyniak R. 3064 pkt. 4. Petruskievicius S. 2863 pkt. (Litwa) 5. Skowroński A. 2246 pkt. 6. Maliszewski P. 1764 pkt. (po raz pierwszy na zawodach); Klasa RWL – 2: 1. Jurkiewicz P., Jurkiewicz D. 5899 pkt. 2. Ruks R., Ruks H. 5304 pkt. 3. Jarmuszczak M., Kowalczuk A. 5299 pkt. 4. Rudnicki M., Woźniak T. 3866 pkt. 5. Orwat H., Rychlińska V. 654 pkt.; Klasa RAL – 2: 1. Kędzierski D., Tatarczuk A. 5693 pkt. 2. Szurgot M., Faron W. 4088 pkt. 3. Rybski A., Rybska A. 3764 pkt.

Podobne artykuły