Kolejki do lekarzy

POWIAT OBORNICKI. Prawie pół roku trzeba czekać w kolejce do lekarza specjalisty w poradni kardiologicznej Szpitala Rehabilitacyjno Kardiologicznego w Kowanówku. Do półtora miesiąca na wizytę u stomatologa. 

Na terenie powiatu obornickiego działa 26 poradni specjalistycznych. Pięć w Rogoźnie, żadna w Ryczywole i reszta w Obornikach oraz Kowanówku. Wszystkie świadczą usługi w ramach kontraktów, a te nie są zadawalające. 

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty waha się w powiecie średnio od dwóch do trzech miesięcy, co i tak w skali kraju nie jest wynikiem najgorszym. Ponadto nagłe i niecierpiące zwłoki przypadki przyjmowane są w teorii poza kolejnością. 

Na znaczniejszą poprawę nie ma sensu liczyć, gdyż nie są tym zainteresowani również sami świadczeniobiorcy. Pulmonolog przyjmuje co miesiąc 10 pacjentów „na kasę chorych”, resztę prywatnie. Wizyta kosztuje 70 złotych (wolne od podatku), a NFZ płaci lekarzowi za to samo trzy razy mniej i jeszcze go kontroluje. W tej sytuacji osoby, których nie stać na prywatną wizytę u lekarza specjalisty, muszą mieć końskie zdrowie i dużo cierpliwości.

Podobne artykuły