Są sukcesy, nie ma pieniędzy

OBORNIKI. Tenisiści stołowi którzy trenują w Uczniowskim Klubie Sportowym Tenisa  Stołowego Oborniki w szkolnych rozgrywkach na szczeblu Województwa Wielkopolskiego w roku szkolnym 2009/2010  zdobyli aż 8 medali na 11 zdobytych dla gminy Oborniki a nawet dla całego powiatu. 

Osiem medali to nie przypadek, to dobra i systematyczna praca trenera, zawodników oraz zarządu klubu. Śmiało można powiedzieć, że za sprawą UKS-u Oborniki tenisem stoją. Wypada w tym miejscu przedstawić medalistów: Mistrzami Wielkopolski zostali – drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Grotowska Anna i Iracka Monika – drużyna chłopców z Gimnazjum nr 3 w Obornikach Wołodźko Patryk, Iracki Michał, Rogalka Miłosz – medale srebrne i drugie miejsca w Wielkopolsce zdobyli: – drużyna gimnazjalistek z Objezierza Agnieszka Koch, Agnieszka Lipska i Aleksandra Surma – drużyna LO Oborniki w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Michał Strzępka, Miłosz Sobkowiak i Piotr Nowicki. Indywidualnie najlepszą zawodniczką ze wszystkich szkół podstawowych okazała się  Monika Iracka reprezentująca S P nr 2 w Obornikach. Drugie miejsce wywalczył Miłosz Sobkowiak w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Medale brązowe zdobywali uczniowie gimnazjów: Agnieszka Koch reprezentująca Gimnazjum Objezierze i Patryk Wołodźko z Gimnazjum nr 3 w Obornikach. 

Wszyscy medaliści trenują pod opieką Stanisława Hyżyka i aktualnie ćwiczą codziennie Sali Środowiskowej w Objezierzu oraz uczestniczą w rokrocznie organizowanych przez klub zimowym i dwóch letnich obozach sportowych. Żeby wychować zawodników grających na takim poziomie trzeba ogromnej pracy trenerskiej i startów w niezliczonej ilości imprez. UKS Tenisa Stołowego Oborniki w ciągu roku uczestniczy w około 120 imprezach drużynowych i indywidualnych różnych szczebli. Zawody tenisa stołowego z reguły trwają od 6 do nawet 10 godzin. 

Zdaniem prezesa Zbigniewa Gliniany i trenera Stanisława Hyżyka – pomimo sukcesów, jakie osiąga klub w ostatnich latach, niestety konieczne będzie ograniczenie działalności z uwagi na braki finansowe klubu. Klub obecnie utrzymuje: drużynę kobiet II-liga , III-ligową drużynę mężczyzn i stanowiącą zaplecze IV- ligową drużynę mężczyzn oraz dwie drużyny juniorów. Warto dodać, iż w drużynach ligowych grają tylko uczennice i uczniowie obornickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – skutecznie rywalizując z zespołami dorosłych. Środki otrzymane z dotacji nie wystarczają na bieżącą działalność klubu a w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej słabnie też pomoc ze strony rodziców i sponsorów prywatnych. Jeśli nie znajdzie się światełko nadziei na wsparcie finansowe, zarząd klubu stanie przed bardzo trudnymi decyzjami, które zaważą  na przyszłości obornickiego tenisa stołowego. Szkoda byłoby, aby dorobek klubu i zawodników zarówno drużynowy jak i indywidualny „poszedł na marne”. 

W Wielkopolsce są 73 kluby tenisa stołowego, a tenis stołowy pod względem ilości skupionych zawodników zajmuje drugie miejsce – po piłce nożnej. W  klasyfikacji klubów Wielkopolski, Obornicki Klub Tenisa Stołowego znajduje się w ścisłej czołówce zajmując drugie miejsce po Stelli Gniezno, klubie z prawie 100 letnią historią i oczkiem w głowie gnieźnieńskich władz. Warto też wspomnieć, iż w ciągu ostatnich 6 lat, klub poczynił ogromny postęp w skali całego kraju awansując z miejsca 199, jakie zajmował po sezonie 2003/4, na miejsce 50 za sezon 2008/9 w kategorii ogólnej, natomiast w kategorii kadetek zajmuje miejsce 10 w Polsce.

Podobne artykuły