Strażacy strzegą a Nieczajna się bawi

NIECZAJNA. Ochotnicza Straż Pożarna powstała w Nieczajnie jeszcze w czerwcu 1945 roku.  Z istniejących zapisków wynika, że Straż Ogniowa działała pod dowództwem komendanta Kazimierza Kurowskiego, a współdziałali z nim kierownik gospodarstwa Jan Boniak, a także sołtys Andrzej Grzechowiak, Stanisław Wasyniak, Stanisław Lerczak, Michał Surma, Michał Wojtasz, Franciszek Działowski, poseł na sejm PRL Stronnictwa Ludowego Władysław Najdek, Wincenty Wasyniak, Leon Kaczmarek, Jan Człapa, Marian Kaczmarek, Bronisław Dobak, Józef Kaczmarek, Hieronim Wawrzyniak, Marian Mazur, Marian Działowski, Józef Wasyniak i Andrzej Wieszczeczyńsk. 

W tym okresie odnotowano na szczęście tylko jeden poważny pożar stodoły z nie wymłóconym zbożem przy drodze do Lulina oraz kilka niegroźnych przypadków stłumionych w zarodku. 

Od momentu powołania do życia straży ogniowej, a następnie OSP w Nieczajnie tj. od czerwca 1945 do 1971 roku funkcje prezesa pełnili Władysław Najdek, Franciszek Działowski, Bronisław Dobak, Wincenty Wasyniak. Funkcje naczelników w tym czasie pełnili Kazimierz Kurowski, Hieronim Wawrzyniak, Henryk Adamczak i Leon Łabuziński. Na zebraniu w 1971 roku walne zgromadzenie OSP w Nieczajnie na funkcję naczelnika powołało Jana Buszkiewicza. Jako pierwsza w powiecie, OSP Nieczajna zorganizowała żeńską drużynę pożarniczą z Ireną Kowalak na czele. Z okazji dnia strażaka w roku 1983 przekazano druhom remizę strażacką oraz świetlicę. 

W roku 2006 został wybrany nowy zarząd w składzie prezes Jan Buszkiewicz, naczelnik Jarosław Pilarski, sekretarz Mieczysław Chudziak, skarbnik Marta Chudziak, gospodarz Adrian Pilarski. Zarząd ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego i wespół z sołtysem Andrzejem Nowakiem zorganizował w minioną niedzielę uroczystość 65-lecia jednostki połączoną z piknikiem rodzinnym. 

Rozpoczęto go krótka modlitwą, a następnie w obecności burmistrzów Anny Rydzewskiej i Henryka Łukaszewskiego oraz prezesa Krzysztofa Tomaszewskiego odznaczono zasłużonych strażaków. Wyróżnienie dostał Henryk Adamczak. Odznakę „Wzorowy Strażak” Łukasz i Dominik Filipiakowie, Paweł Baum, Marta Chudziak, Przemysław Hudziński i Dawid Pilarski.  Za wysługę lat wyróżniono Andrzeja Rudczaka, Mieczysława Chudziaka, Jarosława Pilarskiego, Ireneusza Buszkiewicza, Adama Niejaka, Przemysława Hudzińskiego, Dominika Filipiaka, Dawida Pilarskiego, Bartka Nowickiego, Michała i Martę Chudziak, Adriana Pilarskiego, Łukasza Filipiaka, Pawła Bauma, a także Mateusza i Bartłomieja Buszkiewiczów, Katarzynę Adamczak i Wawrzyna Kowalaka.  

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę a ta była przednia. Dzieci i młodzież zmagały się w licznych konkursach  i choć ustalono grono zwycięzców, nagrody i pamiątki otrzymali wszyscy. Nie brakło słodyczy, było więc wiele powodów do radości. Wzdłuż świetlicy stanął kilkunastometrowy i bodaj najdłuższy stół w historii gminy, przy którym siedli dorośli. Pojawiła się grochówka strażacka, były kiełbaski i coś z rusztu. Rozegrano też towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy strażakami a resztą wsi. Sędziował sam proboszcz ks. Grzegorz Piotrowski, a kto żyw dopingował zawodników obu stron.

Był to szczególnie udany dzień a dobra pogoda sprzyjała gościom pikniku.  

Podobne artykuły