Dla małych i dużych

POŁAJEWO. Pierwsze promienie czerwcowego słońca przywitano głośno i barwnie podczas festynu na powitanie lata zorganizowanego w niedzielę 6 czerwca w amfiteatrze parku krajobrazowego. Do parku przybyła rekordowa jak na tego typu imprezę liczba osób, o czym w dużej mierze zadecydowała pogoda i to, że była to pierwsza nie licząc zabawy impreza odbywająca się w tym roku w plenerze. 

Dla dzieci przygotowano moc atrakcji, ale również dorośli mogli w tym dniu towarzyszyć swoim pociechom w licznych zabawach i wcale się przy tym nie nudzić. Od 14.30 można było podziwiać występy dzieci biorących udział w X Jubileuszowym Gminnym Festiwalu Piosenki. W sumie w zmaganiach wokalnych wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci z czterech grup wiekowych. Imprezę poprowadziła z właściwą sobie swadą i polotem Miłosława Nowicka. Interpretację oraz stronę muzyczną wykonań małych piosenkarzy oceniało jury w składzie Grażyna Kuliberda, Monika Olech i Ryszard Janusz, wszyscy troje związani z szeroko pojętym ruchem muzycznych w gminie. W przerwach pomiędzy prezentacjami dzieci z poszczególnych kategorii wiekowych występował zespół tańca BQL, trenujący na co dzień pod czujnych i fachowym okiem Marietty Kiszki. Ostanie laury zdobyte na przeglądzie tanecznym w Kaźmierzu dodały młodym tancerzom skrzydeł. W trzech przygotowanych układach wypadli popisowo i zasłużyli na zwykle w Połajewie reglamentowane oklaski. 

Braw zresztą tego dnia wyjątkowo nie brakowało. Wierne fankluby złożone z rodzin i przyjaciół zachęcały do występów stremowanych wokalistów, a z sąsiadującego z amfiteatrem stadionu dobiegały okrzyki zagrzewające do boju drużynę Plomień Połajewo grającą od 15 na swoim boisku z Polonią Chodzież. Duży aplauz wzbudziły też występy taneczne dzieci z przedszkola pod kierunkiem Katarzyny Wassel, zarówno podczas kolejnych prezentacji z pomponami jako tło dla wokalistów, jak i w popisowym tańcu do super hitu YMCA Village people. 

Około godz. 16 przestrzeń przed sceną zajęli artyści z krakowskiego Studia „Yapa”, którzy bawili małych i dużych w programie plenerowym „Yapa dookoła świata”. Znane piosenki w nowych aranżacjach nuciły rozbawione maluchy, jak i rodzice, każdy na swoja modłę i z pasującym do wieku tekstem. Artyści świetnie nawiązywali kontakt z publiką, wciągając całe rodziny do konkursów i wspólnych harców. Zachwyt wzbudzał zwłaszcza szczudlarz, który nie tylko rozdawał wszystkim obecnym w parku dzieciom cukierki, ale również wykazał się dużą zwinnością skacząc wraz z dziećmi w rytm piosenek. 

Nie zabrakło tak popularnego i lubianego przez maluchy malowania twarzy, a kolejka do stolika wykonujących niebanalne makijaże pań była nieustannie długa. Artyści z Yapy zabawiali dzieci również poza sceną. Wraz z czarodziejem można było wykonać zabawne stworzenia z baloników oraz poskakać na skakance. Dla tych, którzy niezbyt uważnie śledzili bieg wypadków na scenie Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Połajewie przygotowało kawiarenkę. W cieniu drzew można było usiąść przy stoliczki i wypić aromatyczna kawę zagryzając świeżym domowym ciastem. 

Stowarzyszenie zorganizowało również loterię. Kusiły i skutecznie opróżniały rodzicielskie portfele liczne stoiska z zabawkami, dmuchańce i trampoliny, dużym powodzeniem cieszyło się oczywiście niezdrowe jedzenie z kultową watą cukrową i popcornem na czele. Wszystko dla dzieci, którym przecież do szczęścia tak niewiele potrzeba. 

Około godz. 18 przyszedł czas na ogłoszenie wyników festiwalu piosenki. Zanim jednak to nastąpiło wszyscy wokaliści wykonali wspólnie piosenkę festiwalową, która w tym roku była Piosenka dla przyjaciela zespołu LO27. W podsumowaniu festiwalu jego pomysłodawczyni Grażyna Kuliberda podkreśliła, że w wielu momentach wybór nie był łatwy, ale jury starało się ocenić wszystkich sprawiedliwie.  

Wyniki piosenkarskich zmagań wyglądały następująco – przedszkolaki: Paulina Kryger, Julita Brzezińska, Zuzanna Kolasa i Agata Urban, Kasia Anioła; klasy I-III: Sylwia Przybył i Alicja Nowak, Klaudia Jur, Dominika Koplin, Patrycja Dylawerska; klasy IV-VI: Eryk Surmela, Monika Erdmann, Edyta Nowicka; gimnazja: Daria Krawczyk, Angelika Wassel, Tomasz Budaj. 

Dla wszystkich dzieci, zarówno laureatów, jak i pozostałych, którym często zabrakło kilku punktów, by znaleźć się na podium, przygotowano nagrody rzeczowe i dyplomy. Pierwsza część powitania lata zakończyła się po 18, zaś na drugą odsłonę imprezy czyli zabawę przyszło najwytrwalszym czekać do 20.00. Wieczór i noc dotrzymały kroku dniowi, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Jeśli by brać natomiast pod uwagę decybele, na zabawie było jednak zdecydowanie głośniej. 

Podobne artykuły