Wsiąść do pociągu w Obornikach

OBORNIKI. Dwudniowa impreza dla dzieci połączyła trzy okazje: 100 rocznicę otwarcia trasy kolejowej Oborniki – Obrzycko – Wronki, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz Dzień Dziecka. Głównymi organizatorami byli Krzysztof Springer i Artur Czaiński. W organizację włączyło się również Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki. Przedsięwzięciu patronował dyrektor handlowy Przewozów Regionalnych w Poznaniu Krzysztof Pawlak, który przywiózł upominki i słodycze dla dzieci, a także PKP SA, który 27 maja udostępnił dzieciom do zwiedzania obornicki dworzec. 

Maluchy miały okazję wysłuchać „Lokomotywę” Juliana Tuwima w interpretacji Krzysztofa Pawlaka, Marka Galczewskiego oraz Artura Czaińskiego, nauczyciela z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Zwiedziły budynek dworcowy, obejrzały perony, ale najbardziej zainteresowały się pomieszczeniem dyżurnego ruchu. Krystyna Eichler przeczytała im bajeczkę pt.: „Ciuchcia Berta”, którą dzieci wysłuchały z wielką uwagą. Najważniejszą jednak częścią wyprawy było przygotowywanie wagoników z pudełek od zapałek. 

Specjalne podziękowania należą się uczniom Szkoły Podstawowej w Maniewie, którzy nabierali i przekazali swoim młodszym koleżankom i kolegom trzy tysiące takich opakowań. Następnego dnia dzieci bawiły się w budynku biblioteki. Scenariusz był taki sam, z tą różnicą, że „Lokomotywę” czytały dla nich Barbara Zielińska i Marta Józefczyk. 

W sumie w tej dwudniowej zabawie udział wzięło około 200 dzieci z Przedszkola nr 2, z „Bajki”, „Kolorowych Nutek”, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, klasy 0 z SP 2. Wspólną pracą zbudowali pociąg długości 70 metrów, na który składało się 1106 wagonów i 3 lokomotywy. Miło było patrzeć, jak maluchy z wielkim przejęciem i pasją naklejają kolorowe szybki i doklejają kółka do pudełek. Kilku chłopców zapewniało, że chcą zostać konduktorami. Jak pokazała ta dwudniowa impreza, rozbudzanie zainteresowań w tak młodym wieku zawsze trafia na podatny grunt.

Podobne artykuły