Obornicki turniej sudoku

OBORNIKI. W sobotę w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 4 odbył się pierwszy Otwarty Turniej Sudoku. O godzinie  dziewiątej ponad  stu uczestników w trzech kategoriach  wiekowych  przystąpiło do rozwiązywania kwadratów sudoku.  Pięć zadań  z kategorii  łatwe w grupie wiekowej do lat 13 i  do lat 16 okazały się  małą przeszkodą i większość uczestników pokonała je bez trudu w zaskakująco szybkim tempie. Inaczej się rzecz miała z sudoku dla dorosłych, które jak nam skomentowali uczestnicy, stanowiły wyzwanie dla graczy. 

Po godzinie wszyscy uczestnicy turnieju zostali zaproszeni na lody, które ufundowała i przywiozła firma Family Frost. Po tym miłym poczęstunku  w oczekiwaniu na wyniki, większość uczestników, wzięła udział w spotkaniach i warsztatach.  Maria Paroń i Małgorzata Kubiak z Poradni Pedagogicznej przeprowadziły warsztaty z gier  matematycznych oraz z zadań logicznych. Oba warsztaty cieszyły się ogromnym powodzeniem. Równie chętnie dzieci skorzystały z możliwości spędzenia 45 minut w pracowni komputerowej. Dla dorosłych ciekawą propozycję spędzenia tego czasu stworzyła szefowa Biblioteki Publicznej Krystyna Eichler. Przywiozła ze sobą wystawę o Obornikach i okolicach.    W czasie, gdy organizatorzy borykali się z poprawianiem blisko tysiąca egzemplarzy sudoku, reszta uczestników spędziła czas na zajęciach matematycznych prowadzonych przez doradcę metodycznego z Poznania oraz na modelowaniu przestrzennym w pracowni matematycznej. 

Mistrzem sudoku  na rok 2010 w kategorii najmłodszej została Katarzyna Morańska. Tylko o 10 punktów mniej i tytuł wicemistrza w tej samej kategorii zdobyła Kamila Kapusta. Obie  dziewczynki są uczennicami Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach. W drugiej kategorii wiekowej najwyższy laur uzyskał Mariusz Stachowiak, a tytuł drugie miejsce zajęła Katarzyna Koblańska.   Laurami zwycięstwa podzieliły się Gimnazjum nr 3 w Obornikach i Gimnazjum w Ludomach. 

W kategorii powyżej lat 16 mistrzem sudoku został Bartłomiej  Jarusz, a wicemistrzem Oskar Ziegenhagen. Wszyscy zwycięscy zostali nagrodzeni  pięknymi upominkami ufundowanymi przez Urząd Miasta i Gminy. Nie tylko mistrzowie, ale  każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz upominki ufundowane zarówno przez panią burmistrz oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Nauczycielki, organizatorki turnieju,  w liczbie kilkunastu stanęły do powierzonych zadań i w sposób niezwykle sprawny poradziły sobie z poprawieniem ponad tysiąca sudoku. Jak przystało na nauczycielki przedmiotów matematyczno – przyrodniczo – informatycznych, wszystko przebiegało dokładnie według zaplanowanego harmonogramu. 

Podobne artykuły