Żałoba w Połajewie

POŁAJEWO. Pamięć ofiar katastrofy rządowego samolotu uczczono podczas uroczystej mszy świętej dla społeczności szkolnej, którą odprawiono w kościele parafialnym w piątek 16 kwietnia o godz. 10.  Inicjatywa szkoły podstawowej była nie tylko dobrą okazją do wspólnej modlitwy dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły, ale również możliwością dopełnienia żałoby narodowej dla wielu mieszkańców Połajewa. Msze ku czci ofiar odprawiono również dla społeczności lokalnej w sąsiedniej, boruszyńskiej parafii. Kwiaty i znicze można było składać w Połajewie pod pomnikiem-krzyżem poświęconym pamięci ofiar wojen o niepodległość Polski, na usytuowanym na placu Arcybiskupa Dymka obok kościoła. 

Miejscowy GOK podjął próbę zorganizowania wyjazdu do Warszawy, aby dać mieszkańcom gminy możliwość oddania hołdu tragicznie zmarłemu prezydentowi i jego małżonce, wpisania się do księgi kondolencyjnej i poczucia niezwykłej atmosfery panującej w stolicy w tym ważnym dla naszego kraju momencie. Niestety na wyjazd zabrakło kompletu chętnych. Być może ludzi odstraszyły kilometrowe kolejki do Pałacu Prezydenckiego i wiadomości o zakorkowanych ulicach Warszawy. Tak czy siak dziesięć chętnych na wyjazd osób musiało z konieczności przeżywać atmosferę ostatnich wydarzeń na miejscu, na podstawie relacji telewizyjnych i radiowych. 

Mieszkańcy Połajewa i okolic do stolicy lub Krakowa wybierali się na własna rękę. Wygrali ci, którzy w Warszawie maja rodzinę lub znajomych, u których można było odpocząć po kilkugodzinnym oczekiwaniu w kolejce do trumien pary prezydenckiej. Z kolei do Krakowa wybierano się przy okazji innych wyjazdów, szkoleń, czy też po prostu po drodze na zaplanowany wcześniej urlop. I choć zniczy pod pomnikiem nie było zbyt wiele i wybrano raczej oglądanie w telewizji historii rodzącej się na naszych oczach, nie zapominano przy każdej możliwej okazji wspomnieć o ofiarach katastrofy w Smoleńsku. 

Minutą ciszy uczczono ich pamięć podczas zorganizowanego w piątek   zebrania wiejskiego z wójtem, sołtysem i mieszkańcami Połajewa. W szkołach tuż po tragicznych wydarzeniach feralnego weekendu organizowano apele dla uczniów, na których tłumaczono dzieciom czym jest żałoba i uświadamiano znaczenie godnego uszanowania pamięci ofiar wypadku przez spokojne zachowanie i naukę. W regionie odwołano wszelkie imprezy, wraz z zaplanowanymi na niedzielę Agro-Targami w Czarnkowie z udziałem gminy Połajewo. 

Podobne artykuły