Świat współczuje Ziemi Obornickiej

POWIAT OBORNICKI. Dramatyczne wydarzenie w Smoleńsku wywołało wielki smutek nie tylko w naszym kraju, ale także wśród licznych osób zagranicą, związanych  przyjaźnią ze społeczeństwem powiatu obornickiego. Zaledwie kilka godzin po katastrofie do Zespołu Szkół w Objezierzu nadeszły słowa wyrażające głębokie współczucie z partnerskiej szkoły – BBS Luchow, a wysłał je Jurgen Sprockhoff.

Podobnie szybko zareagowali  koordynatorzy współpracy  międzynarodowej Annick Lhermitte i Alain Bustin ze szkoły LEGTA w Sours we Francji. Zaczęły napływać liczne kondolencje z Luchow, Luneburga,  Salzwedel, Leer, Gottingen, Hanoweru, Aurich, Braunschweig, Eckernforde, Ellringen, Lubeck, Schleswig, Gelsenkirchen, Julich i z Oschatz. Oficjalne kondolencje podpisane przez Otto Schiewe, jako wicestarostę partnerskiego powiatu  i wiceburmistrza partnerskiego miasta Luchow, zostały opublikowane na stronie starostwa powiatowego jako jedyna wzmianka o tragedii i miasta Oborniki wśród innych podobnych tekstów.

Do Ryczywołu i Rogoźna dotarły kondolencje z Meksyku od przebywających tam u rodziny Cecil i Christiana v. Sierakowskich. Również i Christel i  Gustav Svenson, będący na urlopie w Australii, dali wyraz swojej przyjaźni  wobec narodu polskiego. Niestrudzony Jochen Krehnke z Bad Munder/Springe przesłał słowa otuchy dla współpracujących szkół w Rogoźnie i Ryczywole.  Nie zabrakło też głosu współczucia od Wernera Steinke z Wustrow. Kondolencje przesłał Gerd Baumgarten ze Szkoły Muzycznej w Luchow współpracującej z Zespołem Szkół  Muzycznych w Poznaniu, w której edukację muzyczną pobiera wielu młodych ludzi z powiatu obornickiego. Lina Blum, uczennica Frohnau Schule w Berlinie, obecnie w Chicago, przesłała list, w którym dzieli się swoim bólem, przeżywanym razem z polskimi rówieśnikami. Gościła  w czerwcu 2004. w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach. Z Lohne nadeszły kondolencje od Andreasa i Markusa Nordlohne oraz stowarzyszenia młodzieży niepełnosprawnej Integralo. 

Z Jungmannschule w Eckernforde  pomimo ferii wielkanocnych kondolencje napisała uczennica Freya Bobka, uczestniczka międzynarodowego spotkania teatralnego w Krzyżowej. Z Kijowa ze szkoły nr 307 wzruszające kondolencje napisały Natalia Nelina, Julija Kortsova, Irina Vasivska i Kateryna Berlin- Kharytych.

Tak liczne reakcje świadczą o sile więzi, jakie łączą nasz powiat i kraj z sąsiadami.

Podobne artykuły