Wielkanoc w szkocką kratę

POŁAJEWO. Pod takim hasłem zorganizowano w Połajewie konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie nastąpiło jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Organizacji rywalizacji małych plastyków-amatorów podjął się Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie. 

Już sam tytuł sugerował dzieciom biorącym w nim udział niecodzienny charakter prac zgłaszanych do udziału w  konkursie. Otóż każda z nich musiała zawierać motyw szkockiej kraty, emblemat, narodowy symbol, coś co kojarzy się ze Szkocją. Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały przekazane przez rodzinę Państwa Duncan z Edynburga, zaangażowaną również w promowanie szkockiej muzyki dudziarskiej, znanej z dobroczynności i wielkiego serca. 

W gminie Połajewo rodzina oraz dudziarska kapela Scotpipe dotychczas utrzymywała bliskie relacje ze Szkołą Podstawową w Boruszynie, z którą przez sześć lat wdrażała i nadal wdraża tzw. Duncen Project, promując naukę i język angielski wśród uczniów szkoły. Po ostatnich spotkaniach dudziarskich w Połajewie osoby związane z kapelą zauważyły możliwość współpracy z miejscowym GOK-iem i działającą tu Młodzieżowa Kapelą Dudziarską. 

Szkoci czują się w gminie Połajewo jak u siebie, a wszelkie upominki przesyłane na okoliczność konkursów świadczą o dobrej recepcji polskiej gościnności i otwartości na inne kraje, z którą spotkali się przy okazji dudziarskiego kolędowania w styczniu tego roku. W działania plastyczne objęte patronatem Scotpipe chętnie włączyły się dzieci i rodzice. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się działania plastyczne w szkocką kratę wśród dzieci z przedszkola w Młynkowie, oddział Przedszkola Publicznego w Połajewie oraz z oddziału zamiejscowego w Krosinie Szkoły Podstawowej w Boruszynie. Nie zabrakło zawsze chętnego do udziału w konkursach przedszkola w Tarnówku oraz przedstawicieli połajewskiego oddziału przedszkola i miejscowej podstawówki. 

Wśród prac przekazanych na konkurs można było znaleźć prawdziwe dzieła sztuki wykonane z wielką pieczołowitością i cieszące oko doborem kolorów i materiałów. Widać było duże zaangażowanie rodziców, którzy zadbali o to, by krata była rzeczywiście szkocka a wykonane przedmioty oddawały wiosenny charakter Świąt. W Wielkim Tygodniu placówki w Młynkowie i Krosinie odwiedzili pracownicy GOK-u i biblioteki w rolach ambasadorów kultury szkockiej. 

W imieniu fundatorów przekazali nagrody uczestnikom plastycznych zmagań, opowiadali również o Szkocji i chętnie fotografowali się ze wszystkimi małymi artystami. Warto podkreślić również zaangażowanie kadry odwiedzonych placówek, dzięki której wręczenie nagród przebiegało w bardzo uroczystej atmosferze i na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkim dzieciom. 

Podobne artykuły