Pałace dać gminie, niech płaci

GMINA OBORNIKI. Jeszcze w tym tygodniu wojewoda wielkopolski zdecyduje o ewentualnym przekazaniu gminie Oborniki pałacu w Łukowie i podobnego w Gołaszynie. 

Oba obiekty należą do Skarbu Państwa, a opiekować się nimi miało starostwo powiatowe. Niestety nie wywiązało się z obowiązku i dawniej wspaniałe pałace są obecnie w ruinie. Do takiego stanu przyczynili się głównie ich użytkownicy a dokładniej brak dbałości o użytkowane menie. 

W pierwszym przypadku jest to Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Łukowie a drugim Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Świerkówkach. Prezes Kombinatu zrzekł się opieki nad obiektem, a starostwo dostało na remont nawet pieniądze. Te się jakoś rozeszły, pałac dalej niszczeje. 

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w Łukowie. Tam spółdzielni brakło rolki papy do zatkania dziury w dachu. Woda lała się jednak na część przez Spółdzielnie nie użytkowaną, więc jej prezes nie widział potrzeby drobnej naprawy. Doprowadziło to do zrujnowania całej oficyny i części pałacu. 

Starostwo zrobiło tylko tyle, że powiatowy inspektor budowlany wydał decyzję, o stanie zagrożenia dla lokatorów i o sprawie zapomniano. Chce zapomnieć też o nim prezes Jacek Horłoza, planując budowę swych biur po za pałacem. Jeśli przejmie pałace gmina, powstanie moc problemów. Trzeba będzie wielu rodzinom dać mieszkania choćby tylko na czas remontu, a wolnych mieszkań gmina nie ma.  Koszt remontów budynków pałacowych to miliony złotych. – Jeśli będziemy zmuszeni je wydać z gminnej kasy, trzeba będzie zatrzymać budowę dróg w gminie. – skomentowała te informacje burmistrz Anna Rydzewska, dodając – ktoś doprowadzał latami obiekty do ruiny a obornickim podatnikom przyjdzie za to zapłacić. 

Jaka będzie decyzja wojewody, jeszcze nie wiadomo. 

Podobne artykuły