Dni kultury żydowskiej

OBORNIKI. 9 kwietnia w ramach obchodów VII Dni Kultury Żydowskiej i Izraelskiej w Wielkopolsce w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki otwarto wystawę poświęconą tej tematyce. Gościem honorowym był Eugeniusz Napierała z Popówka, jedyny mieszkaniec naszego powiatu odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jego matka Zofia ukrywała osiem osób pochodzenia żydowskiego, z których wojnę przeżyło sześć. 

Po wielu latach, w 1988 roku otrzymała list z Czerwonego Krzyża, że poszukuje ją rodzina Diamantów z Izraela. W 1989 roku Zofia Napierałowa z dziećmi została zaproszona do Izraela na uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwy wśród  Narodów Świata. Do Jerozolimy polecieli Eugeniusz i Jan Napierałowie. Zasadzili własne drzewko w parku otaczającym Instytut Yad Vashem, w którym posadzono już 24 000 roślin, z czego 6 000 posadzili Polacy. 

Do dziś Eugeniusz Napierała utrzymuje bliski kontakt z żyjącymi rówieśnikami, z którymi spędził tak trudny okres ich życia. Wzruszony gość, łamiącym się głosem opowiedział tę historię, a nie mniej wzruszona publiczność nagrodziła go oklaskami na stojąco. Kolejnym gościem wieczoru był Bogusław Łowiński, prezes Towarzystwa Wielkopolska – Izrael, który przybliżył historię związaną z jego powstaniem i działalnością. Zgromadzeni goście mieli też okazję wysłuchać wykładu Waldemara Górnego „W poszukiwaniu lepszego świata. Chasydzi polscy”. 

Bogato ilustrowana prelekcja prowadzona była z pełnym profesjonalizmem i wielką erudycją. Na zakończenie goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy i skosztowania przysmaków kuchni żydowskiej, które specjalnie na tę okazję przygotowały pracownice biblioteki i Barbara Kałek, właścicielka restauracji Millenium.

Podobne artykuły