Fałszerze z Ludom i Połajewa aresztowani

POŁAJEWO, LUDOMY. Nawet 25 lat pozbawienia wolności grozi 24-latkowi, którego czarnkowscy kryminalni zatrzymali za podrabianie polskich pieniędzy. Natomiast dwaj jego koledzy, którzy wprowadzali owe pieniądze do obiegu, mogą posiedzieć za kratkami 10 lat. Początek już maja za sobą, ponieważ święta spędzili w areszcie.

Kilka dni przed świętami do policjantów z Czarnkowa dotarła informacja, że na terenie gminy Połajewo krążą fałszywe pieniądze. Sprawa wydała się bardzo poważna, dlatego grupa funkcjonariuszy operacyjnych od razu się nią zainteresowała. Po wykonaniu szeregu czynności czarnkowscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę. 

Był to 17-latek z Połajewa, który  zapłacił znajomemu za telefon komórkowy fałszywym banknotem stuzłotowym. Dokonujący kilka dni później transakcji chłopak był bardzo zaskoczony, kiedy chcąc zapłacić za zakupy w jednym ze sklepów otrzymanym za komórkę banknotem, dowiedział się od sprzedawczyni, że nie przyjmie od niego pieniędzy, bo są fałszywe. 

O wszystkim szybko powiadomiono mundurowych. Ci dotarli do podejrzanego 17-latka. Chłopak zaprzeczył, jakoby wiedział cokolwiek o podrobionym banknocie. Oświadczył, że dostał go od znajomych z Ludom. Funkcjonariusze udali się natychmiast we wskazane miejsce zamieszkania obu mężczyzn. 

Mężczyźni byli bardzo zaskoczeni, kiedy zobaczyli policjantów w rodzinnych domach. Nie spodziewali się takich wizyt. Nie były to jednak wizyty kurtuazyjne. 

W szczerej rozmowie z funkcjonariuszami 24-latek bardzo szybko i z płaczem przyznał się, że podrabiał banknoty w nominałach 100, 50 i 10 złotych. Robił to w domu przy pomocy popularnej wielofunkcyjnej drukarki do komputera. Przyznał się również, że jednym z podrobionych banknotów zapłacił za zakupy w sklepie spożywczym na terenie gminy Połajewo. Sprzedawczyni nie zorientowała się, że pieniądz był fałszywy, więc postanowił powiększyć swoją produkcję. 

W całą sprawę wtajemniczył również swojego starszego o trzy lata kolegę. Mężczyzna miał pomagać mu wprowadzać podrobione pieniądze do obiegu. Natomiast już oboje wpadli na pomysł, że jedną z podrobionych „stówek” podarują 17-latkowi. Cała trójka została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również podrobione banknoty oraz sprzęt komputerowy, który służył do tego niecnego procederu. 

Podobne artykuły