Ogród z trzydziestoletnim stażem

OBORNIKI. Ledwie zapachniało wiosną, a zebrali się działkowicze, żeby porozmawiać o swoich sprawach. Największy w gminie ogród działkowy ROD Relaks obchodzi w tym roku 30 lat. Nic więc dziwnego, że był to kolejny powód do licznego przybycia na zebranie i wysłuchania tego co mieli do powiedzenia mówcy. 

Prezes przedstawił realizacje ubiegłorocznego planu i zaproponował działania na rok bieżący. Skarbnik omówiła stan finansów i wyliczyła, że w kasie zostało prawie 2,5 tysiąca złotych. Przewodnicząca komisji rewizyjnej skwitowała zarząd proponując udzielenie mu absolutorium. Przewodniczący komisji rozjemczej miał dobre wieści informując, że nie trzeba było nikogo godzić. Jego komisja co najwyżej mediowała w sprawach zagospodarowania granic działek. 

Potem głos zabrał wiceprezes Krajowego Związku Ogrodów Działkowych i tu powiało wielką polityką. Wspomniał o „przyjacielu Obornik” pośle SLD i dla przeciwstawienia zganił posła z PiS, za stosunek jego kolegów do własności ziemskiej działkowców. PiS chciał działkowców uwłaszczyć. Ziemia na której gospodarują nie należy niestety do nich i jest bardzo często łasym kąskiem różnych władz i ludzi z kręgu biznesu. Dość rzec, że w Poznaniu w tym tylko roku zostanie zlikwidowanych aż sześć ogrodów. Wiceprezes obiecał wałczyć o to, by właściciele ogródków mogli spokojnie uprawiać w nich warzywa, owoce i kwiaty. Na koniec zdecydował, iż – w wyborach będziemy z tymi, którzy są z nami. 

Po nim mówiła Anna Rydzewska deklarując, że tak długo jak będzie burmistrzem, tak długo nie sięgnie po grunty na których są ogrody. – Podziwiam was i waszą pracę. Jest ona bardzo cennym wkładem w upiększanie naszego miasta i naszej gminy oraz w szeroko pojętą ekologię. Dowodem tego podziwu jest coroczny konkurs „Piękna nasza gmina cała” w którym największą grupą zwycięzców są właśnie działkowicze. 

Po tych przemówieniach głos zabrał Czesław Eliks, aby poinformować o wzroście cen wody. To ożywiło salę, a w paru miejscach można było usłyszeć głosy oburzenia. Zarząd Relaksu rządzi jednak dobrze, bo nie miał żadnego problemu z uzyskaniem absolutorium. 

Prezesem będzie nadal Czesław Eliks a jego zastępcą Bogdan Sztuba. Skarbniczką została Witosława Kozłowska. Wybrano też pięciu członków zarządu. Komisją rewizyjną pokieruje Ryszard Hofman z Markiem Zachciałem i Krystyną Ratajczak, a rozjemczą nadal Zenon Szrama z Grażyna Kotarską i Henrykiem Fiedorem.

ROD Relaks ma na koncie nie tylko trzy dziesiątki lat tradycji, ale i poważne sukcesy. Warto tu przypomnieć, iż  podczas seminarium w Monachium, Biuro Międzynarodowe nagrodziło Relaks  prestiżowym dyplomem „Ogród zgodny z naturą”. W tym roku ogród ma szansę zawalczyć o miano „Wzorowy ogród”, bo jest bez wątpienia wzorowym ogrodem.

Podobne artykuły