Czy francuskie bakterie sobie poradzą?

RYCZYWÓŁ. Na sesji rady gminy pojawił się przedstawiciel firmy zajmującej się projektowaniem, sprzedażą i montażem przydomowych oczyszczalni ścieków. Koszt takiej oczyszczalni to ok. 6000 zł netto z montażem, wraz z inwestycją odpadają opłaty wynikające z korzystania z oczyszczalni gminnej. 

Radni i sołtysi z aprobata przyjęli indywidualne rozwiązanie problemu ścieków bytowych w gminie, tym bardziej, że jak na razie gospodarstwa domowe przyłączone do sieci kanalizacyjnej stanowią w gminie mniejszość. Korzyści z przydomowych oczyszczalni są widoczne po kilku latach eksploatacji, nie mówiąc już o pozytywnych aspektach z punktu widzenia ochrony środowiska. 

Ważnym czynnikiem wpływającym na unieszkodliwianie ścieków w przydomowych oczyszczalniach są szczepy bakterii sprowadzane z Francji, które zgodnie z zapewnieniami firmy każdy nabywca otrzyma wraz z oczyszczalnią, a potem będzie musiał uzupełniać florę bakteryjną. Największe rozbawienie wśród obecnych wywołało pytanie skierowane do przedstawiciela firmy przez jednego z radnych. Jego wątpliwość postawiona w formie pytania dotyczyła tego, czy francuskie bakterie poradzą sobie… z polskim stolcem. Chętni mieszkańcy gminy Ryczywół, którzy chcieliby otrzymać odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących przydomowych oczyszczalni, mogą dowiadywać się szczegółów u swoich radnych i sołtysów oraz w urzędzie gminy.

Podobne artykuły