Najedli się w Pieninach

ROGOŹNO, CZORSZTYN. Burmistrz  Janus, Przemysław Kabat, Bogumiła Jabłońska, Agnieszka Mikołajczak i Bogumiła Zielke reprezentowali gminę Rogoźno, na zaproszenie zaprzyjaźnionego  Czorsztyna, podczas XV konkursu potraw regionalnych.  Zanim jednak dojechali do województwa małopolskiego, rogoźnianie zrobili przystanek w Częstochowie, aby pomodlić się o bezpieczną jazdę w ciężkich, zimowych warunkach.

W Pieninach władze gminy Czorsztyn, z wójtem Waldemarem Wojtaszkiem na czele, zorganizowały gościom górską wycieczkę po stronie polskiej i słowackiej. 

Drugiego dnia nadszedł czas konkursu. Goście mogli nacieszyć oczy i podniebienie wymyślnymi potrawami, o takich góralskich nazwach jak fizoły ze śliwą, jucha na wędkę, czy moskal z masłem. Wszystko oczywiście podawane przez gaździny w tradycyjnych góralskich strojach.

Nie zabrakło również kabaretu. Największe oklaski zebrała przebrana za księdza góralka, która odbierała spowiedź swego chłopa, a następnie dobitnie, przy pomocy wałka, pokazała mu co sądzi o jego grzeszkach.

Z radością rogoźnianie zauważyli, że figura świętego Jana Nepomucena, patrona przepraw, którą podarowali kilka lat wcześniej, stoi zadbana i nietknięta przez pogodę lub wandali. 

Podobne artykuły