Ikony i cerkiewna muzyka w Rogoźnie

ROGOŹNO. Muzeum w minioną sobotę otworzyło nową wystawę, poświęconą ikonom. Z tej okazji sala wystawowa została udekorowana tak, aby imitować wnętrze cerkwi. Wśród płomieni świec i krzyża prawosławnego w centrum pomieszczenia, goście mogli poczuć atmosferę, w której pisane były ikony – według tradycji nie maluje się ich bowiem, ale właśnie pisze.

Jednak zanim wystawa została otwarta, w kościele św. Ducha w Rogoźnie odbył się specjalnie na tą okazję zorganizowany koncert muzyki prawosławnej, wykony przez chór kameralny Capella Musicae Antique, założony w 1976 roku przez Leona Zaborowskiego.  Przybyli na koncert goście zajęli prawie wszystkie ławki w kościele, a wśród wykonanych w języku starocerkiewno-słowiańskim przepięknych pieśni można było usłyszeć między innymi Baranku Boży, czy modlitwę Ojcze Nasz.

Ikony zostały wypożyczone z Muzeum Zamku Górków w Szamotułach, gdzie znalazły się dzięki pracy polskich celników, którzy wyłapują złodziei dzieł sztuki, starających się przemycić ikony. Jak to ujęli organizatorzy przy otwarciu wystawy: różnica pomiędzy ikoną a obrazem jest taka, że ikonę może jedynie napisać osoba głęboko wierząca, Jeżeli zrobi to osoba niewierząca, powstanie tylko obraz.  

Wśród gości znaleźli się reprezentanci rady miejskiej z wiceprzewodniczącą Renatą Tomaszewską na czele, burmistrz Bogusław Janus i starosta Gustaw Wańkowicz. 

Pracownicy RCK spisali się na medal i choć nie odbyło się bez krótkiego opóźnienia przy otwarciu wystawy, wszystko zorganizowano bez zarzutu. Żałowali tylko, że nie zbudowano repliki stropu cerkwi, która miała zasłonić niezbyt urodziwy sufit sali wystawowej, ale jak przyznał dyrektor RCK Marek Galczewski: pochłonęłoby to więcej środków, niż zorganizowanie całej wystawy.

Podobne artykuły