Cztery osoby wywleczone z domów w Rogoźnie, czterdziestu następnym grozi aresztowanie – widowiskowa akcja policji przeciwko zorganizowanej przestępczości

ROGOŹNO, GMINA ROGOŹNO. W czwartek o świcie w pełni uzbrojeni policjanci z komendy wojewódzkiej w Poznaniu wtargnęli z nakazami prokuratorskimi do czterech mieszkań w Rogoźnie. 

W ten sposób funkcjonariusze aresztowali cztery osoby z Rogoźna podejrzane o handel narkotykami. Mężczyźni mają po ok. 25 lat. Według zebranego materiału dowodowego podejrzani handlowali amfetaminą, ekstazy, marihuaną, a także środkami anabolicznymi. Niektórzy z nich mogli się tym zajmować nawet przez ostatnie pięć lat. 

Zatrzymani podczas pierwszych przesłuchań potwierdzili wiele domniemań. W efekcie Daniel K., Jarosław B., Maciej B., i Robert J., notowani wcześniej za różne przestępstwa, w tym narkotykowe, wyrokiem sądu trafili na trzy miesiące za kratki. Tam będą oczekiwać na proces, podczas którego usłyszą ostateczny wymiar kary.

Dowodów w sprawie narkobiznesu dostarczyły także efekty z przeszukań w mieszaniach zatrzymanych oraz osób powiązanych z gangiem. Przez całe przedpołudnie policjanci rewidowali kolejne lokale na osiedlu Przemysława w Rogoźnie oraz mieszkania w centrum miasta. Wiele osób zatrzymano w celu uzyskania wyjaśnień. Do jednostek policyjnych przewieziono i przesłuchano ponad czterdzieści osób, które zdaniem funkcjonariuszy zajmujących się wyjaśnieniem tej sprawy były klientami zatrzymanych dilerów narkotykowych, a niektóre także samodzielnie dilowały na swoim terenie. 

Akcję z Rogoźna przeniesiono też poza granice miasta. Punktualnie o godzinie szóstej rano zatrzymano między innymi Radosława F. ze Słomowa. Przesłuchania trwają nadal i prowadzący śledztwo nie wykluczają dalszych aresztowań.

Funkcjonariusze pionu kryminalnego z Poznania od dawna interesowali się zorganizowaną przestępczością w Rogoźnie. Współpracowali w tej sprawie z kryminalnymi z Obornik, którzy naprowadzili ich na pierwsze tropy. Przygotowania do ubiegłotygodniowej akcji trwały około roku. Przez ten czas główni podejrzani mieli założony podsłuch telefoniczny i tą drogą śledczy uzyskali wiele dowodów ich winy.

Pisaliśmy rok temu o napadach na stacje paliw na północy Wielkopolski oraz próbie napadu na konwój z pieniędzmi. To właśnie od tej grupy zaczęło się postępowanie mające na celu rozpracowanie rogozińskiej przestępczości kryminalnej. 

Pod koniec kwietnia 2009 roku, w miejscowości Wyszyny doszło do kolejnego napadu na stację paliw. Tam, niemal na gorącym uczynku, policjanci zatrzymali czterech sprawców. Zabezpieczono wówczas pistolet gazowy i kominiarki. Trójka z zatrzymanych wówczas przestępców nadal przebywa w areszcie. Zatrzymani w czwartek dilerzy byli ich znajomymi. – Co najmniej znajomymi, bo nie wykluczamy, że współpracowali przy innych przestępstwach – zdradził jeden z policjantów. Kryminalni pracują wciąż nad rozwiązaniem zagadki innego napadu na stację paliw.

Policjanci zbierając informacje o tych osobach natrafili na sprawę włamania do dyskoteki w Rogoźnie oraz na trop handlarzy narkotyków. 

W końcu funkcjonariusze zebrali wystarczające informacje o działalności przestępczej czterech zatrzymanych młodych mężczyzn. Materiały te przedłożono prokuratorom Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i są podstawą do sformułowania zarzutów. 

Ubiegłotygodniowa akcja policji nie kończy likwidowania przestępczości zorganizowanej w gminie Rogoźno. Jest jeszcze wiele wątków wymagających wyjaśnienia, Tym najważniejszym jest handel narkotykami. Przypominamy, grozi za to bezwzględna kara więzienia do ośmiu lat. 

Jacek Kasztelan, szef sekcji kryminalnej obornickiej policji jest zdania, iż nie będzie łatwo całkowicie wytępić zjawiska narkobiznesu. Gdy udaje się wsadzić kolejnych bossów do więzień, ich miejsce zajmują następcy. Nie znaczy to jednak, że policja pozostanie bezsilna. Kolejne akcje są coraz celniejsze, bowiem rośnie wciąż operacyjna znajomość spraw, osób oraz doświadczenie śledczych.  

Film z akcji policji przeciwko gangowi z Rogoźna będzie można obejrzeć w Oborniki TV, na stronie internetowej www.oborniki.com.pl.

Podobne artykuły