Czy grozi nam powódź?

POWIAT OBORNICKI. W tym roku za oknami mamy prawdziwą śnieżną zimę. Bardzo miło patrzy się na biały powiat, jednak trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami.  Warto się także zastanowić co się może wydarzyć jak śniegi zaczną topnieć? 

Zagrożone mogą być tereny w pobliżu Warty i Wełny. Obie te rzeki spotykają się w Obornikach. Wartę zabezpiecza przed nadmiarem wód zbiornik w Jeziorsku. Przejmuje on wodę jednak tylko z dolnego biegu rzeki na południu. Śnieg zalega wzdłuż całej Warty i po stopieniu może się nie zmieścić w korycie. Tym bardziej, że na Odrze, do której wpada rzeka utworzyły się już zatory lodowe. 

Lód mają kruszyć lodołamacze rzeczne, jednak nie mogą one daleko wpłynąć na Wartę, bo rzeka jest zbyt płytka. Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, na południe od Poznania krą będzie się musiało zająć wojsko. Ale wojsko jest też przygotowane do ewakuacji ludności z zagrożonych rejonów, ochrony pozostawionych rzeczy, ale też odbudowy naruszonych czy zniszczonych mostów i dróg. 

Na razie w powiecie obornickim nie ma powodów do obaw. Codziennie rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej monitoruje stan rzek. Kontrolowany jest również stan wałów przeciwpowodziowych. Sytuacja na obu naszych rzekach jest stabilna. Starsi czytelnicy zapewne jeszcze pamiętają połowę lat siedemdziesiątych, gdy tylko centymetrów brakowało do zalania obornickiego rynku.

Podobne artykuły