Zima na chodnikach i w sądach

OBORNIKI. Tegoroczna zima sprawiła wiele radości dzieciom, szczególnie w trakcie wolnych od szkoły ferii zimowych. Solidne opady spowodowały, że dzień oborniczanie rozpoczynają zmagając się z usuwaniem  śniegu z samochodów, posesji czy chodników. Zima to również sprawdzian dla zarządców dróg i chodników, jak przygotowali się do walki z jej skutkami. Poruszając się pieszo w sobotę  po Obornikach, nie zawsze miało się wrażenie, że zrobiono wszystko, aby ułatwić dojście do miejsc pracy czy sklepów. 

Najłatwiej pieszy poruszać się mógł w centrum miasta. Chodnik przy ulicy Piłsudskiego był odśnieżony i posypany piaskiem oraz solą, podobnie jak chodniki dookoła rynku. Utrudnienia napotkać było można przy Armii Krajowej czy Szarych Szeregów na Osiedlu Leśnym. Droga dla pieszych nie została tam prawidłowo oczyszczona, a na chodnikach i parkingach zalegały hałdy śniegu, którego nikt nie wywozi. Na końcówce ulic Obrzyckiej, aż do Słonaw, chodnik nie został odśnieżony, podobnie jak biegnący z ulicy Czarnkowskiej w kierunku Dąbrówki Leśnej.

Prawdziwą sztuką było przedostanie się na pieszo przez osiedle Bielawy. Powstało tam wiele nowych chodników, np. przy Bielawskiej czy Korfantego, co bardzo ucieszyło mieszkańców. Jednak nie na długo, gdyż opady śniegu spowodowały, że korzystanie z nich było bardzo utrudnione, a czasem niemożliwe. Piesi musieli znosić uciążliwe, a często niebezpieczne, mijanie się z pojazdami na śliskich ulicach. 

W inny częściach miasta sytuacja na chodnikach wygląda lepiej, bądź gorzej. Często mieszkańcy muszą radzić sobie sami ze śniegiem, blokującym przejście. Wiele osób starszych zostało uwięzionych we własnych domach. Po zimie przychodzi wiosna, a z nią roztopy. Jeżeli śnieg nie zostanie usunięty, wiele ulic i chodników zostanie zalanych, a i wtedy los pieszego nie będzie łatwy.

Straż miejska ukarała już w tym roku kilkudziesięciu właścicieli posesji mandatami za brak oczyszczania chodnika. Kilka najbardziej drastycznych spraw znajdzie swój finał w sądzie.

Podobne artykuły