Madrygaliści w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. Dzięki staraniom dyrektora GOK Henryka Barańskiego i uprzejmości Witolda Korbanka, dyrektora miejscowej szkoły podstawowej, który użyczył przestronnej sali, mieszkańcy mieli niecodzienną okazję wysłuchania wspaniałego koncertu kolęd w wykonaniu poznańskiego chóru "Motet et Madrigal". Niestety. siarczysty mróz i głęboki śnieg wygrały z kulturą przez duże „K” i na sali pojawiło się niewiele ponad 30 osób. Szkoda, bo  powołany 45 lat temu do życia z inicjatywy studentów ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu chór, dziś prowadzony przez profesora Leszka Bajona był już oklaskiwany na ponad 1000 koncertach w niemal całej Europie. 

Madrygaliści specjalizują się w wykonywaniu muzyki chóralnej dawnych mistrzów. Śpiewali w Ryczywole kolędy, zaczynając od „światowych szlagierów”, o ile można użyć takiego określenia, a kończąc na dawnych kolędach polskich. Tych było zdecydowanie najwięcej, bo jak wyjaśnił na samym wstępie profesor Bajon, żaden kraj nie wydał tylu kolęd co Polska. 

Przy okazji wyjaśnił też swój sentyment do Ryczywołu. Otóż Henryk Barański, niegdyś śpiewający w chórze „Poznańskie słowiki” Stefana Stuligrosza, był jego studentem i dlatego udało mu się zaprosić tak szacowny i tak profesjonalny chór do Ryczywołu. 

Wspaniałe głosy doskonale brzmiały w sali szkoły. Płynąc w stronę widowni emanowały ciepłem i pozwoliły zapomnieć o zimie i mrozie. By mogli posłuchać tych kolęd również ci, którzy nie zdołali dotrzeć do szkoły, zarejestrowaliśmy koncert i można będzie jego fragmentów wysłuchać w TV Oborniki na stronie www.oborniki.com.pl.  

Podobne artykuły