Lodowisko na Obrzyckiej

GMINA OBORNIKI. Na początku tygodnia przyszło ocieplenie, a unosząca się wieczorem mgła nad ranem, zamarzła pokrywają drogi lodem. Tam, gdzie przezorne służby drogowe wcześniej użyły mieszanki piasku z solą, sól rozpuściła lód i nawierzchnie pozostały szorstkie i bezpieczne. Tak było w gminie Oborniki na drodze krajowej, wojewódzkich i drogach gminnych. 

Zupełnie inna sytuacja była na drodze powiatowej w ciągu ulicy Obrzyckiej i dalej. Była to bodaj najgorzej utrzymana droga w całym powiecie. Pokryta cienką warstwa lodu bardziej przypominała lodowisko, niż szlak komunikacyjny. Na skutki zaniedbania nie trzeba było długo czekać. 

Doszło tam we wtorek rano do kilku stłuczek. Trzy samochody wypadły z drogi kończąc podróż w rowach, a najpoważniejszym zdarzeniem był karambol na wysokości restauracji Laguna. Kierowca jadącego ulicą Obrzycką Citroena Xara przyhamował na widok wyjeżdżającego w bezpiecznej odległości z parkingu Volkswagena. Letnie opony jadącego dość szybko Citroena były znacznie zużyte i samochód wpadł w poślizg, uderzając w poprzedzającego go Volkswagena i doprowadzając do zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku dostawczym Iveco. Na szczęście nikt z kierujących nie ucierpiał. Uszkodzeniu uległy za to wszystkie trzy samochody. 

Poproszony o komentarz do tej sprawy dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Bogdan Jeran tłumaczył: nie przewidzieliśmy, że będzie rano zamróz. To niestety typowe tłumaczenie wielu drogowców, dla których mróz zimą jest wciąż jeszcze wielkim zaskoczeniem.  – Dla nas priorytetem jest droga do Kowanówka, bo tam jest szpital – tłumaczył dalej. Jednak i ta droga nie była wtorkowym rankiem posypana, a na śliskiej nawierzchni trudno się było utrzymać pieszo, a co dopiero jechać. Zdaniem dyrektora Jerana:  ślizganiu winni są samo kierowcy, bo źle jeżdżą, a ja i tak za dużo sypię soli i powinien mną się zająć prokurator. Cokolwiek to miało znaczyć, zapewne zdaniem wielu kierowców, nowy szef dróg powiatowych ma już na początku swej kariery wielki minus.

Podobne artykuły