Krótka historia nowego chóru

ROGOŹNO. Rogoziński Chór Kameralny jest kameralnym tylko z nazwy. Tworzy go 25 wspaniałych pań, pełnych uroku i temperamentu oraz trzech dziarskich panów. Pomysłodawcą i założycielem Chóru jest Witold Zieliński. 

Do niedawna dyrektorował Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Ryczywole. Od co najmniej dwóch lat myślał o założeniu chóru. Jego odejście z GOK zbiegło się z ukończeniem  studiów muzycznych. Doszedł do wniosku, że ma nagle tak dużo czasu, że trzeba swój zamysł przekuć w czyn. Nie chciał budować chóru na bazie żadnej gminnej organizacji kulturalnej czy oświatowej, by nie mieć nas sobą zwierzchnictwa pracodawców. 

Chór założył więc w prywatnym gimnazjum, jakie powstało przy rogozińskim liceum. Prezesem Chóru jest Robert Kornobis natomiast całą resztą zajął się Witold Zieliński. Na początku zainteresowało się jego przedsięwzięciem kilka pań, stąd – tłumaczył nam pan Witold – chór kameralny. Potem rozrósł się on do takich rozmiarów, o jakich piszemy na wstępie. Wśród śpiewających jest kilka nauczycielek z wykształceniem muzycznym, reszta pan ma po prostu słuch i dobry głos oraz talent, co liczy się chyba najbardziej. 

Strzałem w dziesiątkę był też repertuar. Witold Zieliński zaproponował zamiast gotowych opracowań, przeboje muzyki rozrywkowej. Było to o tyle trudne, że  wymagało indywidualnej aranżacji. Tej podjął się osobiście i to z doskonałym skutkiem. Po raz pierwszy wystąpili jesienią z okazji  Dnia Edukacji. Na Nowy Rok w RCK dali trzeci koncert i otrzymali ogromne brawa. Pisząc o reakcji na ich występ, dość rzec, że mówiono o ich koncercie jeszcze długo po nim. Rogoziński Chór Kameralny ma dopiero rok. Nikt w nim zapewne jeszcze nie myśli o przeglądach czy festiwalach. 

Mimo krótkiego staży Chór dopracował się sporego i co ważne różnorodnego repertuaru. Jest trzecim chórem w Rogoźnie i nikt nie ma wątpliwości, że poprzez swój niemal profesjonalizm, jest bez wątpienia wokalną perłą miasta, które może być z niej dumne. Powód do dumy ma też sam maestro Witold Zieliński. To co sobie kiedyś zamierzył spełniło mu się w całej rozciągłości. Występ będzie można obejrzeć w TV Oborniki.

Podobne artykuły