Fałszerz z Rożnowa przyznał się do wprowadzenia10 banknotów, ale prawdopodobniebyło ich więcej

OBORNIKI, ROŻNOWO. Pisaliśmy już o młodych fałszerzach banknotów. 15-letni mieszkaniec Rożnowa podrabiał nominały 50 zł na dobrej jakości domowej drukarce. Następnie podarował ich część swojemu starszemu koledze, który wprowadził je szybko do ogólnego obiegu. 

Poszło nadspodziewanie gładko. Banknoty przyjmowano bez żadnych zastrzeżeń. Być może po stwierdzeniu, że są to banknoty fałszywe, natychmiast starano się ich pozbyć w innym miejscu, takim gdzie nie zostaną zbyt wnikliwie sprawdzone. Ustaliliśmy, że w pewnej hurtowni najprawdopodobniej jedną fałszywą pięćdziesiątkę po prostu spalono, aby ominąć w ten sposób korowody z przesłuchaniem i protokołami. 

Inaczej zareagował właściciel jednej z obornickich pizzerii. Rozpoznał fałszywkę przy sprawdzaniu kasy. Zapamiętał też młodych ludzi, którzy gościli u niego dzień wcześniej i płacili tym właśnie banknotem. Wezwał ich do siebie, żądając wyjaśnień. Wówczas fałszerze zaproponowali mu 100 zł tytułem zadośćuczynienia. Pieniądze restaurator przyjął, ale fałszywki już nie oddał. Zaniósł ją za to na komisariat policji. 

Policja natychmiast zatrzymała fałszerza oraz zarekwirowała komputer wraz z drukarką. Podejrzany bardzo szybko, podczas przesłuchania, przyznał się do winny. Potwierdził jak dotąd wprowadzenie do obiegu dziesięciu banknotów. 

Jednak prokuratura w Obornikach podejrzewa, że fałszywych banknotów było więcej. Na razie nie znaleziono nawet całej dziesiątki, do której podejrzany się przyznał, a te, które zostały odnalezione, znajdowały się  w bankach. 

Banknoty zostały zrobione na bardzo dobrym papierze i wygniecione przed użyciem tak, aby wyglądały na używane. Dlatego prokuratura odrzuca tłumaczenia, że zostały wykonane jako żart ze strony 15-latka. 

Nieletni będzie tłumaczył się z swojego czynu przed sądem rodzinnym. Ma szczęście. Gdyby rzecz tyczyła się osoby pełnoletniej, maksymalny wymiar kary sięga nawet 25 lat. Jego starszy kolega, który rozprowadzał fałszywki, jest jednak pełnoletni, więc nie może liczyć na sąd rodzinny i wyjątkowe złagodzenie kary. Jego czyn może nawet zaprowadzić na 10 lat do więzienia. 

Jako, że część fałszywych banknotów jest nadal w obiegu, podajemy numer po którym można je zidentyfikować. Jest to seria FB 3961967, rok emisji 1994.

Podobne artykuły