Twórca z Parkowa

PARKOWO. Są  tacy mieszkańcy Ziemi Obornickiej, którzy poprzez hobby wyrażają swoje uzdolnienia artystyczne i twórcze. Do nich należy Benedykt Józefek, który w swym domu w Parkowie zajmuje się  pasją, która trwa już ponad 50 lat. 

Pan Benedykt wykonuje makiety modeli, remontuje modele pojazdów i tworzy nowe. Do jego osiągnięć należy wykonanie własnoręcznie dżipa w skali 1:3 z silnikiem elektrycznym,  podobnego skutera i siedmiu innych pojazdów. Wyremontował też stary rosyjski jacht, na którym oczywiście pływa, bo trzeba dodać, że jest także żeglarzem, działając w rogozińskiej Kotwicy. 

Jednak jego dominującą pasją jest modelarstwo.  Zaraził się od ojca stolarza, który zakorzenił w nim pasję tworzenia. W 1955 w Gdańsku ukończył kurs instruktora  i przez pewien czas prowadził kursy modelarstwa w rogozińskim LO. Na jego koncie znajduję się kilkadziesiąt modeli, głównie statków. Były to m.in. galeon, którym Kolumb dopłynął do Nowego Świata, czy też niemiecki pancernik Bismarck, zatopiony przez aliantów w 1941 roku. Liczba szczegółów wydłuża czas składania takich modeli do kilku miesięcy. Koszty sięgają tysięcy złotych. Gdyby na modele znalazł się kupiec, musiałby zapłacić niemały grosz, za który mógłby dostać nowy samochód rodziny. 

Modelarz z Parkowa jest też twórcą falistej ściany w Starym Browarze w Poznaniu, a także renowatorem furty i lamp pałacu w Objezierzu.

Podobne artykuły