Podsumowanie wydarzeń sportowych 2009

OBORNIKI. Rok 2009 był bogaty w wydarzenia sportowe na terenie miasta i gminy Oborniki. Całość przedsięwzięć koordynowana i realizowana przez Obornickie Centrum Sportu  przy współudziale lokalnych klubów sportowych oraz stowarzyszeń przyniosła obserwatorom dużą dawkę niezapomnianych wrażeń. 

Po wcześniej oddanych i już eksploatowanych obiektach sportowych, w 2009 roku przybyły następne: boisko wielofunkcyjne na Osiedlu Leśnym tzw. wielka dziura; kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. ks. Szymańskiego. Nowy kompleks powstał  dzięki usilnym staraniom gminnych władz samorządowych i sportowych. Za trzy miliony złotych miasto wybudowało boiska do piłki nożnej, ręcznej i koszykowej. Są też dwa korty i miejsce do gry w siatkówkę. Pojawiła się również nowa bieżnia i skatepark. Całość jest ogrodzona i oświetlona.     Oborniki słyną z organizowania różnego rodzaju imprez. Wymienić wypada te najważniejsze przygotowane przez Obornickie Centrum Sportu i obornickie stowarzyszenia oraz kluby: rozgrywki systematyczne w piłce ręcznej, nożnej i tenisie stołowym; cykl zawodów z okazji Dni Obornik oraz świąt 3 Maja i 11 Listopada; liczne turnieje piłki nożnej, ręcznej i tenisa stołowego; zawody pływackie, rajdy, spływy kajakowe, bieg "Złotej Pyry".

80  w Wielkopolsce i 50  w Obornikach – tyle lat minęło w 2009 roku od rozpoczęcia działalności piłki ręcznej. Dla upamiętnienia tych rocznic odbyły się spotkania połączone z wręczeniem wyróżnień zasłużonym zawodnikom, trenerom i działaczom. Piłka ręczna jest dyscypliną wiodącą. Drużyna SKF Sparta z powodzeniem występują na parkietach I ligi kobiet i II ligi mężczyzn prezentując bardzo duże umiejętności. W połowie roku  wystąpiły trudności organizacyjne, jednak okazana pomoc władz i sponsorów temu zażegnała. Spory sukces odniosła też drużyna dzieci, zajmując III miejsce w finale Pucharu Polski ZPPR. Coroczne turnieje, gwiazdkowy i mikołajkowy, przyciągają do Obornik na halę OCS czołowe kluby z całej Polski. 

W systematycznych rozgrywkach piłki nożnej aktualnie uczestniczą Sparta Oborniki, Orkan Objezierze, Tęcza Lulin i Rożnovia Rożnowo. III-ligowa Sparta po pierwszej rundzie plasuje się na spadkowej pozycji. Tegoroczną perełką było powoływanie bramkarza Sparty Jakuba Słowika do młodzieżowej kadry narodowej. Nieco lepiej wiedzie się obornickim klubom w niższych klasach. Orkan zakończył rundę na trzecim miejscu A klasy a Tęcza na szóstym B klasy. Rożnowo, posiadające tylko trampkarzy, grało ze zmiennym szczęściem i plasuje się w dolnej części tabeli. Prawdziwą rewelacją jest halowa liga piłki nożnej organizowana  już szósty sezon z rzędu. W tym roku udział bierze 27 zespołów.

Tenis stołowy, skupiający się wokół UKS TS to II liga kobiet, III i IV liga mężczyzn oraz pasmo sukcesów kategorii młodzieżowych w  turniejach rangi wojewódzkiej. 

Do najbardziej cenionych wyników Obornickiego Klubu Karate zaliczyć należy wicemistrzostwo Europy i mistrzostwo Polski Olgi Chmielewskiej oraz brązowy medal Mistrzostw Świata Wojciecha Blocha. Sukcesy odnosiła też mieszkanka Świerkówek Kamila Barcikowska.

Daniel  Jasiewicz i Jakub Ratajczak dostarczyli najwięcej splendoru odnosząc sukcesy podczas krajowych zawodów pływackich. Sławę zaczęła też zdobywać oborniczanka Kasia Kasperek,  trenująca w Warcie Poznań. Dzięki uzyskiwanym wynikom została powołana do kadry narodowej.

Tor motocrossowy w Obornikach tętnił życiem. Do Obornik przyjeżdżali zawodnicy z wszystkich zakątków kraju, aby uczestniczyć w cross country i motocrossach quadów. Oborniccy jeźdźcy  potwierdzili też przynależność do czołówki krajowej. Już dziesiąty rok funkcjonuje Stowarzyszenie Obornickich Motolotniarzy, organizując między innymi zawody mikrolotów o puchar Ziemi Obornickiej.

Podobne artykuły