Jubileusz 40-lecia rogozińskiej orkiestry dętej

ROGOŹNO. W minioną sobotę uroczyście obchodzono jubileusz 40-lecia orkiestry dętej Rogozińskiego Centrum Kultury. Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha. Przewodniczący celebracji ks. Eugeniusz Śliwa podczas kazaniu mówił o tym, ile radości i ducha patriotycznego wprowadza w Rogoźnie orkiestra wraz z zespołem tanecznym Pa-Mar-Sze, który od lat występuje wraz z nią

Po Mszy nie zabrakło krótkiego występ przed drzwiami kościoła. Spory tłum mieszkańców oraz zaproszonych gości wylał się ze świątyni,  tworząc półkole wokół występujących. Męskie grono ustawiło się oczywiście blisko tańczących dziewczyn, lecz one, przyzwyczajone do takich reakcji, wymachując nogami rozgoniły panów na właściwą odległość. 

Po krótkim występie orkiestra wraz z dziewczętami i gośćmi rozpoczęła paradę, przechodząc przez ulice Wielką Poznańską. Wojska Polskiego aż do budynku RCK, gdzie odbyła się część oficjalna. Pochód był asekurowany przez straż miejska i OSP, które niezważając na pewne niecenzuralne komentarze rzucane przez kierowców, za blokowanie głównej drogi w mieście, wykonywały swoje zadanie wzorowo. 

Wszyscy goście mogli wejść na salę RCK poprzez szpaler ułożony przez dziewczęta z PA-MAR-SZE. Wśród gości znaleźli się starosta Wańkowicz, który objął patronat nad obchodami, burmistrz Bogusław Janus, przewodniczący rady miejskiej Roman Szuberski, radni gminni, ks. Eugeniusz Śliwa, Małgorzata Dębek z urzędu marszałkowskiego i reprezentacje chórów.

Część oficjalną rozpoczął dyrektor RCK Marek Galczewski, aby przekazać zaraz pałeczkę swojemu zastępcy, Piotrowi Sztur mińskiemu. Ten przedstawił pokrótce historię orkiestry. Sala zapełniona była przybyłymi gośćmi, atmosfera świętowania była wyczuwalna już przy pierwszym spojrzeniu na stół, gdzie stała szklanka do napojów a obok jej mniejsza siostra o pojemności 50 ml. 

Po jubileuszowym koncercie i tańcu w rytmie samby, wręczono wyróżnienia i medale. Zarząd Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, na czele z Aleksandrą Korkowicz, przyznał honorowe złote odznaki Tomaszowi Cykowi, Kazimierzowi Glapkowi, Tadeuszowi Kozłowskiemu, Ryszardowi Mazurkowi i Pawłowi Strużkowi. srebrne odznaki otrzymali Małgorzata Lang, Maciej Stróżyk, Grzegorz Szewczyk; brązowe Adam Bieranowski, Ireneusz Bieranowski, Bartosz Jarzębek,  Jakub Kowala, Wiesław Kudła, Bartosz Lang, Jarosław Nowak, Bartosz Pawlak, Michał Pawlak, Michał Smolarek. Dyplom uznania otrzymali Konrad Ignac, Kazimierz Gruszka, Mikołaj Gracz. 

Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie wyróżnił złotą odznaką z wieńcem laurowym Bronisława Jarockiego, złotą odznakę z laurem otrzymali Michał Nowak i   Marian Walkowiak, dyplomem uznania i wpisaniem do księgi zasłużonych uhonorowanie zostali Jerzy Filona,  Roman Tylutki, Eugeniusz Fudziński,  Wiesław Nowak i Jan Sierakowski.

Podobne artykuły