Ostatnie dożynki w gminie

PIOTROWO, RADOM. W minioną niedzielę 13 września mieszkańcy wsi Piotrowo i Radom świętowali swoje dożynki parafialne, które zakończyły obchody święta plonów w gminie Ryczywół. Uroczystości dożynkowe połączone były z odpustem. 

W murowano-kamiennym kościółku pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu, oficjalnie przynależącym do parafii Połajewo, mieszkańcy obu wiosek spotkali się o godz. 11:45 na mszy świętej odpustowo-dożynkowej, celebrowanej przez proboszcza Henryka Muchę. Przedstawiciele zarówno Radomia, jak i Piotrowa, pojawili się z dożynkowymi wieńcami wykonanymi z tegorocznych zbóż, przystrojonymi obowiązkowo świeżym kwieciem. Wieńce wniesiono do kościoła, a po mszy delegacje niosły swoje kompozycje w procesji wokół świątyni. 

Mimo pochmurnej tego dnia aury, na sam moment procesji przestało podać. Nie zabrakło dziewczynek sypiących kwiatki, dopisali również mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy tłumnie przybyli, by podziękować za udane żniwa. Piękną oprawę mszy zapewnił zespół śpiewających pań, które doskonale nadawały ton wszystkim pieśniom. 

W swoich podziękowaniach proboszcz wyraził swoje zadowolenie dla tej inicjatywy połączonych sił Radomia i Piotrowa, szczególnie zaś ucieszył się z brzmienia organ. Wyraził również nadzieję, że miejscowa organistka, która całkiem nieźle radziła sobie z niełatwą sztuką akompaniamentu, będzie odtąd obecna na wszystkich mszach odprawianych w kościele w Radomiu.

Podobne artykuły