Gminne dożynki w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. Gmina Ryczywół to gmina rolnicza, dlatego święto plonów jest tu tradycyjnie ważnym dniem w roku. Nie inaczej było w minioną niedzielę. 

Po Mszy Świętej dziękczynnej za plony uczestnicy dożynek przedefilowali w korowodzie dożynkowym ulicami Ryczywołu z kościoła św. Mikołaja w Ryczywole na stadion miejski, gdzie przygotowano część oficjalną. Weszli tam w asyście Orkiestry Dętej GOK Ryczywół, a wraz z nimi władze gminy i ryczywolanie. Na umajony stadion  przybyli tam też tacy goście, jak starosta Gustaw Wańkowicz, wiceburmistrz Obornik Henryk Łukaszewski i wiceburmistrz Rogoźna Sylwia Biała, prezes PSL Krzysztof Paszyk, a także radni powiatu i gminy. Wszystkich serdecznie powitał wójt Jerzy Gacek. 

Starostami tegorocznych dożynek byli młodzi rolnicy Małgorzata Zawiasa z Zawad i Piotr Stróżyński z Ludom.  Gminny wieniec wykonały członkinie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Marii Kistowskiej.

Zespół ludowy „Siekieracy” z Kostrzyna ubarwił uroczystość, a poprowadził ją pięknie i ze swadą sam Tomasz Barański, dyrektor Gmi- nnego Ośrodka Kultury. Obrzędy dożynkowe przeplatał poezją Marii Kogut, a „Siekieracy” wykonali kilka utworów zanim otańczyli bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. 

Wnieśli go starostowie by przekazać wójtowi. Ten przybył wraz z przewodniczącym rady gminy Maciejem Nowickim oraz Grzegorzem Tetzlawem z PSL. Wieniec przyjął i z czcią go ucałował. Potem obiecał tak dzielić, by każdy sprawiedliwie dostał swoją część i by nic się nie zmarnowało. Następnie powiedział:  składam wszystkim rolnikom i pracownikom rolnym podziękowanie za trud, wytrwałość i za troskę o chleb. Dzieląc się dożynkowym chlebem życzę, by kolejne lata przynosiły coraz lepsze plony. 

Gdy skończyła się część oficjalna, miejsce na scenie zajęła kapela podwórkowa „Zza winkla” z Nowego Tomyśla, by bawić licznie przybyła publiczność. Organizatorzy dożynek zadbali o najmłodszych przygotowując wiele atrakcji. Były dmuchane zamki i trampoliny. Były skutery i stragany ze słodyczami. 

Dorośli podziwiali wystawę sprzętu rolniczego oraz przekąszali kiełbaską z rusztu bursztynowy napój, bardzo przydatny w gorący dzień. Na wszystkich czekała darmowa grochówka prosto z kotła. Na koniec odbyła się tradycyjna zabawa taneczna pod gwiazdami. 

Tegoroczne dożynki przeszły do historii jako święto bardzo udane. W tym miejscu jest czas na głęboki ukłon w stronę dziesiątek bezimiennych osób, które to wszystko przygotowały. 

Podobne artykuły