Spory o chodniki

POWIAT OBORNICKI. Ostatnia sesja rady powiatu stała się areną potyczek pomiędzy lokalnymi politykami. Gdy na sesji pojawił się wiceburmistrz Obornik Bukowski, było wiadomo, że kilku radnych powiatowych skorzysta z okazji, aby popisać się zgrabnym atakiem na przedstawiciela władz gminy. 

Pierwszym był P.Gronostaj z Samoobrony. Zarzucił Bukowskiemu, iż gmina wybudowała wzdłuż ulicy Dworcowej w Rożnowie zbyt wąski chodnik. Bukowski tłumaczył, że chodnik jest zgodny z projektem, a projekt z zasadami budowy chodników. Ma dwa metry szerokości, a zwęża się jedynie przy dorodnych kasztanach, których żal było wyciąć.  Jednak zwęża się minimalnie do metr dwadzieścia, a nie poniżej metra, jak wymierzył wicestarosta Gronostaj. Tu wiceburmistrz podparł się obmiarami wykonanymi przez inżyniera Solisa. 

Gronostaj upierał się, że jakby policzyć bez krawężników, to było by bardziej wąsko a wiceburmistrz pytał, dlaczego miałby pominąć krawężniki stanowiące integralną części chodnika. Na to Gronostaj  obiecał kupić Bukowskiemu na imieniny miarkę. Wiedzeni ciekawością zmierzyliśmy chodnik – własną miarką – przy samym kasztanie. Okazało się, że ma on szerokość 124 cm.  

Temat drogowy zaintrygował następnego harcownika, a był nim Adam Olejnik z Platformy Obywatelskiej. Zapytał o zbyt niski krawężnik przy ulicy Powstańców Wlkp. w Obornikach, przez który przelewa się woda. Bukowski westchnął: ręce mi opadają, gdy słyszę takie pytania. Jednak cierpliwie tłumaczył Olejnikowi, że Powstańców jest drogą wojewódzką i nadzór nad jakością prowadzonego tam, rok temu, remontu należy do starostwa. – Mnie też nie wszystko się tam  podoba, ale to do pana, jako członka zarządu powiatu, należy dbanie o poprawny remont tej drogi, więc to ja mogę pana zapytać, co z twymi krawężnikami. 

Bukowski skrytykował podstawową wiedzę Olejnika na temat własności dróg i chodników: pan jako prawnik powinien być lepiej poinformowany niż inny – powiedział na koniec. Ośmieszony członek zarządu powiatu odpuścił, a kolejni radni dali sobie spokój z dalszymi pytaniami.

Podobne artykuły