Wizyta Niemców z Czerwonego Krzyża

ZIEMIA OBORNICKA. Gminę Oborniki odwiedziła trzysobowa delegacja z niemieckiego Czerwonego Krzyża z partnerskiego powiatu Lüchow-Dannenberg. Burmistrz Anna Rydzewska, w towarzystwie Hanny Kniat- dyrektora GOPS i Weroniki Nowickiej z wydziału promocji, spotkała się z gośćmi oraz powiatowym zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Niemcy zwiedzili Oborniki, dwie świetlice socjoterapeutyczne Iskierkę i Promyk oraz siedzibę Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Przyjaciel, a także uczestniczono w próbie Obornickiej Orkiestry Dętej. Na trasie spaceru znalazły się Rynek z pomnikiem Jana Pawła II, Park 3 Maja  i kościół św. Józefa. Na koniec Rydzewska zaprosiła wszystkich do jednej z obornickich pizzeri. 

W Kowanówku goście odwiedzili szkołę specjalną a efektem były rozmowy na temat możliwości współpracy z podobną szkołą w Wendland. Niemcy wizytowali także szpital powiatowy. Kurtuazyjne pochwalili wyposażenie lecznicy. 

Gdy odezwały się syreny przypominające wybuch Powstania Warszawskiego goście zza Odry stanęli z szacunkiem na baczność. Wizyta delegacji niemieckiego Czerwonego Krzyża miała charakter raczej towarzyski i niewiele wniosła do konkretnej współpracy, którą i tak trudno byłoby sobie wyobrazić. Niemniej jej nastrój, tematyka i sympatyczna atmosfera wpisały odwiedziny Niemców w cykl spotkań różnych kręgów z zaprzyjaźnionego regionu.

Podobne artykuły