Wygoda kosztuje

OBORNIKI. Dzięki strefie można zaparkować, to najczęściej słyszana opinia  na temat ograniczenia parkowania w centrum Obornik. Byłby jednak naiwny każdy, kto  sądzi, że będzie słyszał jedynie glosy zadowolenia. 

Usłyszeliśmy opinie o bezsensie istnienia strefy, o nieuzasadnionych przywilejach mieszkańców i przedsiębiorców (karnety) i o zbyt szerokim zakresie ulic na których ograniczono parkowanie. Były też głosy twierdzące, że strefę należałoby jeszcze rozszerzyć, np. na ulicę Kowalska oraz  narzekające na nazbyt wysokie ceny. 

Przypominamy zatem, że decyzja rady miejskiej Obornik opłaty sa pobierane przez firmę z Poznania w wysokości: opłata minimalna 0,50 zł, za pierwszą godzinę 1,50 zł, za drugą godzinę 1,80 zł, za trzecią  2,10 zł, za czwartą i każdą następną godzinę 1,50 zł. Każdy, kto stanie w strefie płatnego parkowania, winien kupić bilet w jednym z parkomatów i położyć go w aucie na widocznym miejscu za szybą. 

Wyznaczenie płatnej strefy okazało się skutecznym sposobem na problemy z parkowaniem w centrum miasta i tym samym na usprawnienie ruchu. Znacznie zmniejszyła się liczba postojów długotrwałych, ograniczony został również średni czas parkowania. Dzięki temu, bez straty czasu na poszukiwanie wolnego miejsca, mieszkańcy mogą dokonać zakupów lub odwiedzić instytucje znajdujące się na Rynku lub w jego okolicach. Byłoby oczywiście truizmem twierdzić, iż ludzie polubili płacić za parkowanie. Lecz za jego ułatwienie jednak płacą, przyjmując to za nakaz czasów. 

Podobne artykuły