Romowie w amfiteatrze

OBORNIKI. Dlaczego Cyganie mogą kraść? Ponieważ, gdy Pan Jezus został ukrzyżowany, ukradli gwoździe, a tym samym odjęli mu cierpień. Taką anegdotę usłyszeliśmy od Romów obecnych podczas kolejnej edycji dni kultury romskiej w Obornikach.

Anegdota ukazuje mentalność tego starodawnego hinduskiego plemienia oraz bujną i ciekawą kulturę, która za tym idzie. Właśnie na tej drugiej skupiły się występy cygańskie w ubiegłą sobotę. Odbyły się w amfiteatrze w Obornikac, a organizatorem był dom kultury z Leszkiem Faronem na czele. 

Wystąpiły dwa zespoly – prawdziwie cygańskiej grupie Wędrowny Tabor z Legnicy, którego członkinie w tradycyjnych strojach śpiewały oraz tańczyły głównie przy pomocy  bioder, chwytając panów za serca oraz obornicki z biblioteki publicznej, Poetycki Wędrowiec. 

Obok występów nie zabrakło gier i zabaw integracyjnych dla polskich oraz romskich dzieci, które miały przybliżyć różnice kulturowe. Główną jednak rzeczą, która zapadła w pamięć i pozostała na języku obecnym tego wieczoru w amfiteatrze był cygański gulasz, którym rozkoszowali się wszyscy goście.

Podobne artykuły