Jaz miejscem spacerów

OBORNIKI. Jaz na Wełnie stał się od pewnego czasu miejscem często odwiedzanym przez wielu oborniczan. Jego przebudowa posuwa się raźno i jest na co popatrzeć. 

W dno rzeki zostały już wbite niemal wszystkie stalowe grodzice tworzące koryto przepławki dla ryb. Gdy ten etap zostanie zakończony, przepławka będzie pogłębiona i nakryta z góry gęstą siatką z prętów uniemożliwiającą kłusownikom łatwy odłów ryb w tym miejscu. 

Kolejne grodzice umocnią prawy brzeg rzeki. Stanie na nim budynek z dwoma turbinami przetwarzającymi moc płynącej wody na energię elektryczną. Zwężona w tym miejscu Wełna utworzy kilkumetrowy stopień, zwiększając siłę wody. 

Nieopodal, na czas przebudowy, został zmontowany całkiem zgrabny mostek na wyspę. Ta stanie się prawdziwą wyspą, gdy zostanie zakończona praca budowlańców i podniesiona o nawet trzy metry woda obleje ją, jak dawniej. 

Teren budowy stał się nie tylko miejscem spacerów, ale i miejscem spotkań młodzieży. Niestety po tych wizytach zostają wszędzie śmieci. Inna sprawa, że brak jest tam koszy na śmieci. Szkoda, bo park robi się coraz popularniejszy. 

Podobne artykuły