Jak się robi przetarg

POWIAT OBORNICKI. Przetarg na budowę drogi Oborniki-Stobnica wygrała firma „Pol Dróg Chodzież”, która zaproponowała cenę zbliżoną do wysokości środków jakimi dysponuje na ten cel starostwo. W związku z tym, po pokryciu wszelkich kosztów, powiat obornicki prawie nic na tej inwestycji nie zaoszczędzi. 

Dla przykładu gmina Oborniki ogłosiła w podobnym czasie przetarg na przebudowę ulicy Harcerskiej, mając na ten cel zaplanowane ponad 700 tysięcy złotych. Do przetargu stanęło kilka firm a zwycięska przebuduje ulicę za niewiele ponad 400 tysięcy. Oszczędność łatwo wyliczyć. 

W dobie ogromnej konkurencji sporym zaskoczeniem było to, że do przetargu na ulicę Obrzycką stanęła tylko jedna jedyna firma – „Pol Dróg” Chodzież. My staraliśmy się wyjaśnić dlaczego. Nie było to wcale trudne. 

W specyfikacji zaznaczono, że do przetargu może przystąpić przedsiębiorstwo, które ma nie więcej, niż określoną ilość kilometrów do wytwórni masy bitumicznej. To prawdopodobnie wycięło wszelką konkurencję, bo taki warunek mogła spełnić chyba jedyna startująca firma i to ona przetarg wygrała. Brak konkurencji spowodował, że przebudowa Obrzyckiej będzie zapewne teraz znacznie droższa, niż być mogła.  

Podobne artykuły