Wydobyte z soli

OBORNIKI. Przy okazji tegorocznych Dni Obornik odbył się po raz pierwszy w Polsce Festiwal Rzeźby Solnej i od razu stał się jedną z większych atrakcji. Artyści – rzeźbiarze zgromadzeni na obornickim rynku wykonywali na oczach widzów oryginalne rzeźby w blokach solnych przywiezionych specjalnie na tę okazję z kopalni w Kłodawie. 

W czasie obróbki materiału, powietrze wokół ich namiotu było nasycone solą, jak nie przymierzając w Ciechocinku. Z bezkształtnych brył wydobywali zaklęte w nich głowy ludzkie, czy zwierzęta. Obserwujący ich pracę zgadzali się z nami, że jest to nie tylko festiwal talentów ale i rodzaj teatru. 

Część powstałych prac – tych o mniejszych gabarytach – została zlicytowana jeszcze w niedzielę 21 czerwca. Uzyskany z aukcji dochód przekazano w całości na Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciel” w Obornikach. 

Pozostałe rzeźby zostały wystawione w bibliotece publicznej do otwartej licytacji. Można je tam kupić albo tylko podziwiać. Są oryginalne i niepowtarzalne i mogą stanowić ozdobę niejednego wnętrza.

Podobne artykuły