Pełnomocnik o niskim poziomie, częstych wypadkach i uciekających uczniach

ROGOŹNO. Zakończenie roku szkolnego to doskonała okazja do posumowania go i tak też się stało podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Pełnomocnik burmistrza do spraw oświaty bardzo obszernie, choć jednocześnie dość syntetycznie, przedstawiła miniony rok w liczbach. 

Najdłuższą listą były dokonania uczniów w roku minionym. Natomiast z dużym zainteresowaniem radni wysłuchali za to doniesień mniej optymistycznych. Wynika z nich, że w gminie Rogoźno wydarzyły się za 42 wypadki w gimnazjach, 30 w szkołach podstawowych a 2 wypadki zdarzyły się przedszkolach. Tej niemiłej statystyce przewodzi Szkoła Podstawowa nr 2 z 27 wypadkami. Wśród przyczyn, zdaniem pełnomocnik, występuje głównie nieuwaga i brak roztropności. 10% wypadków spowodowały bójki i zaczepki. 

Wg pełnomicnik nie najlepiej wypadły też w Rogozińskich szkołach wyniki nauczania. Żadna ze szkół nawet nie zbliżyła się do średniej wojewódzkiej, która jest i tak niepokojąco niska. Najlepiej w tej liczbie wypadło Gimnazjum nr 2, za to o Gościejewie rzec można, że ma wyniki fatalne.

Próbowano też prognozować rok przyszły. Z liczb wynika, że w szkołach będzie mniej dzieci, choć ilość oddziałów pozostanie bez zmian. Co to oznacza? Oświata będzie niestety jeszcze droższa. Według pani pełnomocnik na terenie Liceum Ogólnokształcącego ma powstać gimnazjum społeczne. Planowany jest jeden oddział do którego akces złożyło już 19 uczniów z gminy Rogoźno i niewielka reszta z innych gmin. Nabór jednak wciąż trwa a jego intensywność i powodzenie wiąże się z wysokością czesnego.  Burmistrz Bogusław Janus skwitował to krótko: tych 19 uczniów nam uciekło wraz z subwencją a koszty pozostają wciąż stałe. Kto wie ilu jeszcze nam ubędzie w tym roku a ilu za rok?

Podobne artykuły