Wianki, które rozpaliły rzekę – tysiące oborniczan oraz gości na mostach i brzegach Warty

OBORNIKI. Wianki 2009, które odbyły się w ostatnią sobotę, były nadzwyczajnym połączeniem profesjonalnego wykonania ze świetną zabawą. Rozpoczęło się od porwania Neptuna. Piraci, w których wcielili się harcerze z obornickiego ZHP, opuścili się na linach z małego mostu wprost na łódź Neptuna oraz jego żony Prozerpiny.

Po dokonaniu abordażu i zdobyciu sterów nakierowali się wprost na piracką bazę, która została specjalnie wybudowana na brzegu Warty, obok zrujnowanego klasztorka. W odpowiedzi na ten zuchwały akt przemocy dzielni oborniczanie, używając łodzi oraz skuterów wodnych ostrzelali z moździerzy regimentu czarnoprochowców piracką bazę i po małej bitwie oswobodzili Neptuna wraz z jego małżonką. Na koniec przepłynęli wraz z nimi na drugi brzeg rzeki i weszli na scenę, mieszczącą się przy ulicy Gołaszyńskiej. Tam burmistrz Anna Rydzewska wręczyła królowi mórz klucz do miasta, a on w zamian ogłosił oficjalne rozpoczęcie Wianków 2009.

Mieszkańcy miasta i goście nie zawiedli organizatorów, na czele z Grażyną Urbaniak, którzy przygotowywali to przedstawienie już od lutego. Oborniczanie, by lepiej widzieć, zajęli chodniki obu mostów. Doskonałym pomysłem było przeniesienie imprezy na drugi brzeg, na polder przy Gołaszyńskiej. To zdanie słyszeliśmy często. 

Organizatorzy spisali się znakomicie. Całość była zapięta na ostatni guzik i gdyby ktoś koniecznie chciał znaleźć dziurę w całym, musiałby się niemało natrudzić. W organizację imprezy włączyło się bardzo wiele osób i stowarzyszeń, m.in. ZHP Oborniki, policja, Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze czy Poznański Regiment Czarnoprochowy. Wśród atrakcji znalazł się też Wyścig Trzech Mostów oraz wyścig otwarty dwójek i jedynek. Były to wyścigi kajaków i jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy ścigali się w obrębie małego, dużego i kolejowego mostu w Obornikach. W harcerskim wyścigu dwójek  zwycięzcami zostali Krzysztof Chodiak i Norbert Naparty. W wyścigach jedynek zwyciężył mistrz świata w triatlonie Jerzy Gendek z Kotwicy Rogoźno. Wyścig Trzech Mostów wygrał Mirosław Nagel.

Pokazów na wodzie oraz w powietrzu było wiele. Jednym z ciekawszych był skok spadochronowy Krzysztofa Różyckiego, który wyskoczył z motolotni na wysokości ponad 1000 metrów, lądując dosłownie na wyciągnięcie ręki przed widownią. Wieczorem odbył się koncert Urszuli Chojan z Country Show Band, piosenkarki country, która swoim talentem i krótką spódniczką wywołała wszystkich amatorów tańca na parkiet. 

Występ ten rozpoczął najbardziej widowiskową część uroczystości. Gdy tylko zapadł zmrok, straż pożarna rozpaliła dwa wielkie, przygotowane wcześniej stosy, a harcerze ustawili się z pochodniami wzdłuż brzegu rzeki. 

Na ten znak po drugiej stronie Warty rozpoczął się pokaz ognia, zwiastujący przybycie wianków. Pojawiły się one dosłownie parę minut później, zamieniając rzekę w olbrzymią, niezwykłą scenę z udziałem 400 wianków wykonanych samodzielnie przez Bożenę Krzyśkę. 

Tuż po wiankach ruszył świąteczny korowód łodzi, wśród których największe zainteresowanie budziła wodna świątynia Zeusa, pełna pięknych oborniczanek w peplos. Na zakończenie organizatorzy zafundowali mieszkańcom i gościom wspaniały pokaz sztucznych ogni, który rozświetlił Oborniki na długą chwilę i prawdopodobnie… wystraszył wszystkie ryby, dając wolne wędkarzom  na miesiąc – jak skomentował to prowadzący niestrudzenie przez kilka godzin całe tak niespotykane wydarzenie Tadeusz Ratajczak. 

Takiego widowiska jeszcze tu nie było – usłyszeliśmy zachwyty wielu osób. Duży most zamienił się w „most ognia” lub „ognistą kurtynę”, bo trudno znaleźć trafniejszą nazwę. Wystrzelono fajerwerki z motolotni, strzelano też z brzegu. Rewia światła nie miała wprost końca. Gdy zapadła ciemność, wiele osób bawiło się dalej. W końcu to najkrótsza noc w roku, więc nie szkoda było iść spać.

My zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby raz jeszcze przeżyć te niezapomniane chwile oraz tych, którzy nie mogli być na tegorocznych wiankach, na naszą stronę internetową www.oborniki.com.pl, gdzie w Telewizji Obornickiej będzie można obejrzeć kilka odcinków z najbardziej ciekawymi fragmentami Wianków 2009.

Podobne artykuły