Kolejny sąd przyznał pałac Turnom

OBJEZIERZE. Starostwo powiatowe przegrało ostatecznie proces o zwrot rodzinie hrabiego Turno zagrabionego przez władze PRL majątku.

O odzyskanie pałacu, swojego domy rodzinnego wystąpiła do sądu Jadwiga Turno. Sąd Okręgowy uznał 13 lutego 2009, że nie było podstaw do odebrania jej rodzinie pałacu wraz z przynależnościami. Uchwała PKWN dotyczyła gruntów, a nie domów. Sąd nakazał zwrot pałacu, którym zawiaduje starostwo powiatowe. Starosta zaskarżył ten wyrok do sądu odwoławczego. Ten podtrzymał decyzje Sądu Okręgowego, nie znajdując podstaw do jej zmiany. 

Sprawa od początku wydawała się przegrana, a walka Gustawa Wańkowicza o utrzymanie w mocy bezprawia władz komunistycznych, była co najmniej dziwna. Powiat znów stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych podatników, wydanych na proces, którego nie można było wygrać. Pałac trzeba będzie zwrócić. Na naszych łamach niedawno cytowaliśmy list rodziny Turno, z którego wynika, iż ma ona zamiar pozostawić szkole wszelkie obiekty, z wyłączeniem jedynie samego pałacu, który traktuje jak dom rodzinny.     

Podobne artykuły