Gminny turniej wsi: w Lulinie zwyciężyło Wargowo

LULIN. Sołectwo Wargowo wystartowało po raz pierwszy w dorocznym turnieju wsi i prowadząc niemal od samego początku ostatecznie ten turniej zwyciężyło. Był on wyjątkowy także z powodu niespotykanej dotąd frekwencji. Wzięły w nim udział aż 24 sołectwa. 

W minioną sobotę do Lulina zjechały się drużyny z całej gminy. Na zielonej murawie stanęli przedstawiciele wsi Bąblin, Bąbliniec, Bogdanowo, Chrustowo, Kiszewko, Kiszewo, Kowalewko, Kowanowo, Lulin, Nieczajna, Nowołoskoniec, Objezierze, Pacholewo, Popowo, Popówko, Przeciwnica, Rożnowo, Świerkówki, Urbanie, Uścikowo, Uścikówiec, Wargowo, Wychowaniec i Wymysłowo. 

– Ta wieś nie pamięta jeszcze tylu gości. Na szczęście pomagało nam bardzo wiele osób. Trzech wspaniałych kucharzy przygotowało poczęstunek a jedyna trudność towarzyszyła montażowi zadaszonej sceny. Jednak daliśmy radę ze wszystkim, bo społeczność Lulina jest bardzo ofiarna – zwierzyła się nam małżonka sołtysa, Agnieszka Mucha. 

Faktycznie organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia, z jakim wieś miała do czynienia po raz pierwszy, stała na najwyższym poziomie. Dopisało też trochę szczęście, bo kilka minut przed rozpoczęciem Enea usunęła awarię prądu, a deszcz zaczął padać dopiero w ostatnich minutach dekoracji po zawodach. 

Zanim jednak na piersiach najlepszych zawisły medale, poszczególne osoby i zespoły wzięły udział w dziewięciu konkurencjach przygotowanych przez urząd miejski w Obornikach oraz Obornickie Centrum Sportu. Ścigały się rodziny, panie rzucały beretem, siłacze pokazywali na co ich stać, a najcelniejsi zmagali się na strzelnicy. Ogromną widownię miała widowiskowa żonglerka piłką. Mistrzem okazał się Tomasz Nowak z Wargowa, który podrzucił piłkę aż 316 razy. 

Jeszcze bardziej widowiskowe były pojedynki siłaczy. Ich zadaniem było przeniesienie 100 kilogramów na jak największą odległość. W konkurencji zwanej „spacerem farmera” początkowo prowadził Sławomir Gerda z Kowalewka, znany mistrz w przeciąganiu liny, jednak jego wynik poprawił dość szybko Krzysztof Ilski z Nowołoskońca. Przez długi czas nie było lepszego, aż na bieżnię wyszedł prawdziwy atleta Łukasz Wyrembek z Wymysłowa i chwyciwszy w dłonie 100 kilowe „walizki” przeniósłszy je aż na odległość niemal 143 metrów. Okazał się być tym sposobem bezkonkurencyjnym i wygrał. Wato tu wspomnieć też o ambitnym sołtysie Wychowańca Tadeuszu Kudlaku, który mimo poważnego wieku chciał osobiście reprezentować swą wieś w tej arcytrudnej konkurencji. 

Jak zwykle najwięcej emocji budziło jednak przeciąganie liny. Tu wynik był niemal od początku pewny i faktycznie trójka siłaczy z Kowalewka po raz któryś dowiodła, że nie ma sobie w tej gminie równych. Doskonale wypadła też drużyna z Rożnowa, a startujący w tej królewskiej dyscyplinie turnieju radny Roman Szeląg zdobywając brąz dowiódł, że jest mocny nie tylko na sali sesyjnej. 

Wszystkie konkurencje rozgrywano w przyjacielskiej i dobrosąsiedzkiej atmosferze. Za świetnie przygotowane boisko ukłon należy się zapewne prezesowi miejscowej „Tęczy Lulin” Eugeniuszowi Andraszakowi. 

Po zakończeniu zmagań i podliczeniu punktacji okazało się, że zwyciężyło debiutujące w tegorocznym turnieju wsi Wargowo. Miejsce drugie przypadło w udziale świetnie walczącym gospodarzom a trzecie sołectwu Bąblin. Na podium stawali najlepsi zawodnicy a burmistrzowie Henryk Łukaszewski i Bogdan Bukowski dekorowali ich za trud i wynik medalami. Jako ostatni zaszczytne wyróżnienia odebrali sołtysi Irena Magdziarek, Krzysztof Mucha i Stanisław Pakuła. Prócz zaszczytów była i gotówka. Nagrodę pieniężną otrzymała każda wieś startująca w turnieju, a zwycięskie trzy sołectwa dostały specjalne premie. 

Dodatkową nagrodę w postaci pięknego widowiska otrzymała też publiczność. Niezwykle zdyscyplinowana, pełna entuzjazmu i dobrze zorganizowana. Wyróżniała się wśród tłumu grupa z Kiszewka, jako jedyna dzierżąca w dłoniach transparent. Organizatorzy pamiętali o najmłodszych, dla których przygotowano dmuchane zamki i inne atrakcje. Na wszystkich czekała pyszna grochówka i kiełbaski z rusztu. 

Turniej zakończyła deszczowa zabawa taneczna. Fragmenty zmagań w Lulinie można będzie obejrzeć na stronie Oborniki TV, czyli pod adresem www.oborniki.com.pl.

 

Historia Gminnego Turniej Wsi:

Rok 2004, Obornicki Ośrodek Kultury 

Udział wzięło 6 sołectw. 

Wyniki: 

1. Dąbrówka Leśna 

2. Objezierze 

3. Rożnowo

 

Rok 2005, Rożnowo 

Udział wzięło 8 sołectw 

Wyniki: 

1.Rożnowo 

2.Sławienko 

3.Świerkówki 

 

Rok 2006, Objezierze 

Udział wzięło 13 sołectw 

Wyniki: 

1.Dąbrówka Leśna 

2.Rożnowo 

3.Nieczajna 

 

Rok 2007, Dąbrówka Leśna 

Udział wzięło 20 sołectw 

Wyniki: 

1.Kiszewo 

2.Objezierze 

3.Bąblin, Nieczajna

 

Rok 2008, Kiszewo 

Udział wzięło 23 sołectwa 

Wyniki: 

1.Kiszewo 

2.Lulin 

3.Urbanie

 

Rok 2009, Lulin 

Udział wzięły 24 sołectwa

1.Wargowo

2.Lulin 

3.Bąblin

Podobne artykuły