Rogoźno w rocznicę wstąpienia do Unii

GMINA ROGOŹNO. Piąta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej była motywem Europejskiego Tygodnia. Na przełomie kwietnia i maja w Rogoźnie gościły delegacje z partnerskiego miasta Tulczyn (Ukraina) i zaprzyjaźnionego miasta Wustrow (Dolna Saksonia). Gospodarze przygotowali dla gości bardzo atrakcyjny program. Mogli oni uczestniczyć we wszystkich imprezach z okazji Dni Rogożna jak również w obchodach 110- lecia OSP Parkowo. W remizie OSP Parkowo do delegacji z Wustrow przemówił w języku niemieckim arcybiskup gnieżnieński Henryk Muszyński, co Niemców bardzo mile zaskoczyło. 

2 maja goście odwiedzili nowoczesne gospodarstwo rolne państwa Janka w Parkowie. Zwiedzili tamtejszy zespół szkół, nowobudowane hale produkcyjne firmy Dendro Polymers w Rogoźnie, modelowy w skali europejskiej Ośrodek Markot w Rożnowicach, młyn państwa Piątkowskich w Rudzie i dla kompletu gorzelnię w Gościejewie. 

W czasie pobytu delegacji z Tulczyna, Wustrow i Czorsztyna toczyła się ożywiona wymiana myśli w języku polskim, niemieckim i ukraińskim. Rozmawiano m.in. o potrzebie rozbudowania kontaktów między szkołami gminy Rogoźno a szkołami ukraińskimi i niemieckimi. Planom tym sprzyjała oferta burmistrza miasta Wiehl koło Kolonii dotycząca zawarcia umowy o partnerstwie miast i gmin Rogożno- Ryczywół – Wiehl i tworzenia szerokiej wymiany młodzieżowej. Brak takiej współpracy odczuwają wciąż jeszcze szkoły w Budziszewku, Parkowie i Gościejewie. 

Podobne artykuły