Piękny jubileusz i wspaniała uroczystość

PARKOWO. 1 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Parkowie obchodziła swój jubileusz 110 lecia powstania. Po uroczystej zbiórce strażacy przeszli marszowym krokiem i przy dźwięku orkiestry, ze sztandarami w dłoniach, do kościoła na Mszę.

Przemarszowi towarzyszył zabytkowy pojazd ciągnięty przez konie. Po Mszy przyszedł czas podsumowań. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali Edmund Lis i Jarosław Łączak. Obu zasłużonych druhów dekorowali generał pożarnictwa w stanie spoczynku Ryszard Kamiński i komendant PSP w Obornikach Zbigniew Spychała. Ci sami celebransi odznaczyli także druha Ryszarda Obsta i parę innych osób,  nie mniej zasłużonych dla OSP, a w tej liczbie dyrektor Marię Ostrowską. 

Tę część imprezy zakończyła salwa z wiwatówek wykonana przez strzelców z Poznańskiego Regimentu Odprzodowego. Wiwat był nie tylko głośny, ale i widowiskowy, bo zapaliła się od wystrzału pobliska choinka. Na szczęście wokół było tak wielu strażaków, że o problemie nie mogło być mowy. 

Prezes Marian Łukaszewicz zadbał o to, by uroczystość tak wspaniałego jubileuszu miała doskonałą i szacowną oprawę. Przybyli parlamentarzyści, władze województwa i powiatu. Nie brakło władz gminy. Przybyli koledzy druhowie z innych wsi, a nawet z odległego Czorsztyna. Daleki gość najpierw żartował podpierając się prawdziwą góralską ciupagą, a potem już całkiem serio przypomniał słowa kardynała Macharskiego, że „OSP jest jedyną organizacją, która przyjeżdża do pożaru i nie pyta o polisy”. Ciupagę wręczył, jako pamiątkę, naczelnikowi straży, a komendanta obdarował kapeluszem góralskim i podobizną św. Floriana. Strażakowi z Czorsztyna towarzyszył wójt tej miejscowości, który także złożył życzenia i zadeklamował wiersz Izabeli Zającównej. Życzeń i upominków było tego dnia wiele. 

Po części oficjalnej przyszła kolej na artystyczną. Tę przygotowała społeczność Zespołu Szkół w Parkowie, co dyrektor Maria Cisowska wcześniej ogłosiła. Była to inscenizacja przygotowana pracowicie, pomysłowo i z wielkim rozmachem. Jej treścią było ratowanie ludzi z płonącego hotelu. Fragmenty przedstawienia można będzie obejrzeć na naszej stronie www.oborniki.com.pl.  

Jubileusz zakończyły poczęstunek i zabawa. Parkowskiej OSP należy życzyć kolejnych 110 lat. 

Podobne artykuły