Festyn św. Floriana

OCIESZYN. Dzień 2 maja był dniem festynu św. Floriana patrona strażaków. Obchodzono go w Ocieszynie i to bardzo hucznie. Była uroczysta msza święta koncelebrowana przez kapelana strażaków ks. Wojciecha Rena. 

Burmistrz Anna Rydzewska pozdrowiła strażaków i przekazała im najserdeczniejsze życzenia. W swym wystąpieniu mówiła o ich trudzie i zaangażowaniu druhów. Do życzeń dla strażaków przyłączył się poseł Stanisław Stec. Wspominano trudną akcję i straszne ofiary z Kamienia Pomorskiego. Niejednokrotnie była mowa o niebezpiecznym zajęciu druhów. 

Dla najbardziej zasłużonych nie zabrakło dowodów uznania. Decyzją prezydenta RP prezes OSP Ocieszyn Mieczysław Borucki otrzymał najwyższe odznaczenie – złotą odznakę związku, a na piersi wiceburmistrza Bogdana Bukowskiego zawisł brązowy medal za zasługi dla OSP. 

Osobną uroczystością było poświęcenie nowego samochodu bojowego OSP Ocieszyn. Jest to doskonale wyposażony Ford Transit zakupiony przez gminę Oborniki. Ks. Wojciech Ren go poświęcił a strażacy oblali go szampanem, by dobrze i długo im służył. 

Przewodnikiem po festynie św. Floriana był Tadeusz Ratajczak z nieodłącznym mikrofonem w dłoni. W części artystycznej wystąpiły dzieci w składance śpiewno- słownej ułożonej ku czci strażaków. Na pikniku bawiono się doskonale. Były smakołyki, baloniki a dla najmłodszych dmuchane zamki. Na ruszcie piekły się kiełbaski a na chętnych czekała prawdziwa strażacka grochówka. Dobra majowa pogoda była tego dnia wielkim sprzymierzeńcem tych, którzy odwiedzili Ocieszyn. 

Podobne artykuły