Dni Rogoźna na Placu Marcinkowskiego z Wodeckim

ROGOŹNO. Już pierwszy dzień Dni Rogoźna przyciągnął wielu mieszkańców. Będzie piweczko, będą krzesełka, będą ludzie…  – jak to określił jeden z organizatorów. Była to oczywiście półprawda. Mieszkańców Rogoźna oraz ich gości najbardziej interesowały pokazy. 

Było ich niemało. Zarówno dla młodych, jak i dla bardziej sędziwych widzów. W tańcu oczarowały widzów młoda, dziewczęca grupa taneczna Iskierki, a także grupa dziewczynek ze Szkoły Podstawowej nr 3.  Zakwalifikowana do mistrzostw tańca w Opolu żeńska grupa Pa-Ma-Sze pod kierunkiem Małgorzaty Lank tańczyła tango. Niewiele im ustępowały dziewczęta z Gimnazjum nr 1 prezentujące  freestyle, twist oraz jag. Zespół ludowy z Objezierza tańczył bardziej tradycyjnie, lecz również  ciekawie.  

W role prowadzących wcielili się radny Ryszard Dworzański oraz zastępca dyrektora RCK Piotr Szturmiński. Wystąpił chór Echo, pod dyrekcją dynamicznej Kazimiery Kościołek, która rozpoczęła koncert zdaniem: piękny byłby ten świat, gdyby nie ci politycy. Wywołało to wielki aplauz wśród widowni.  Nie zabrakło również chóru Przemysław pod dyrekcją Alojzego Jóźwiaka.

O godzinie 17 w piątkowy wieczór, burmistrz Bogusław Janus oficjalnie otworzył Dni Rogoźna, dziękując wszystkim przybyłym, wśród których byli również goście z Ukrainy i Niemiec. Po przemowie wystąpiły trzy zespoły. Grający bluesa Jąkpa Blues Band’ z Wałcza, rogoziński  Awake, specjalizujący się w muzyce jazzowej oraz zespół The Postman z Polkowic, którego muzyka przypominała legendarny zespół The Beatels. 

Drugi dzień poświęcony został głownie dzieciom. Chcieliśmy im w ten sposób podziękować za udział w korowodzie – wyjaśnia dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Marek Galczewski, który czuwał nad przebiegiem wszystkich imprez. Korowód dziecięcy przeszedł od Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego, aż do placu Karola Marcinkowskiego. 

Od godziny 14.00 rozpoczęły się przedstawienia dla dzieci. Wpierw zaprezentował się Andrzej Anafas, który wcielił się w postać Wujka Hipcia. Uszczęśliwiał dzieci wymyślnymi sztuczkami oraz łakociami. O godzinie 15.30 rozpoczął się czwarty przegląd piosenki przedszkolnej. Dzieci śpiewały  piosenki o wiośnie i miłości do przedszkola.  Każdy z przedszkolaków otrzymał od organizatorów tabliczkę czekolady jako "wynagrodzenie". Podczas ich występów nisko nad placem przelecieli motolotniarze.

Następnym punktem programu były prezentacje szkolne. Najbardziej oryginalnym i zarazem najdłuższym przedstawieniem, był pokaz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. W przedstawieniu Jak my godamy zaprezentowały w świetny sposób żarty na temat poznaniaków, przeplatane  gwarą  Wielkopolską.

Wyróżniła się także Szkoła Podstawowa nr 2, która przy pomocy tańca, śpiewu i żartów przybliżyła wszystkim kulturę hiszpańską.  Szkoła z Prusiec przygotowała piosenki, z Budziszewka "Tęczowy świat dziecka". Zespół Szkół im.Cegielskiego zaprezentował taniec i dwie piosenki a Liceum trzy piosenki.

Nie zabrakło także strażaków.  Na przystanku autobusowym zaprezentowali swoje umiejętności, wyciągając ochotników z powypadkowego samochodu. Według starej zasady panie przodem, pierwsza została uratowana młoda dama, a dopiero później dwóch innych męskich wolontariuszy. Strażacy ugasili też specjalnie podpalonego fiata.  Dym palącego się samochodu przywołał tłumy mieszkańców, które po akcji gaszenia udały się na plac Karola Marcinkowskiego, aby podziwiać główną atrakcję Dni Rogoźna. 

O godzinie 20 rozpoczął się popis wielkiego muzyka oraz trubadura, Zbigniewa Wodeckiego. Przybył on do Rogoźna już 2 godziny wcześniej, aby odpowiednio przygotować się do występu. Witany oklaskami i okrzykami, zaśpiewał wiele swoich sławnych przebojów.  W przerwach pomiędzy nimi pozdrawiał wszystkich obecnych i wspominał swój poprzedni koncert w Rogoźnie, sprzed 6 lat. Jego muzyka nie tylko zgromadziła tłumy rogoźnian, ale też wywołała szybsze bicie serca u osób w każdym wieku. 

Wszystkie występy na scenie przy placu Marcinkowskiego będzie można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Obornickiej – www.tv.oborniki.com.pl.

Podobne artykuły