Połajewo po raz drugi na Agro-Targach

POŁAJEWO. Już po raz trzeci zorganizowano w Czarnkowie imprezę rolniczą Agro-Targi. Po raz drugi uczestniczyła w nich gmina Połajewo z przygotowanymi na tę okoliczność: stoiskiem promującym gminę, dokonania artystów ludowych i szkół z terenu gminy oraz występami artystycznymi.  Agro-Targi wpisały się już w kalendarz imprez odbywających się w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. 

Impreza odbyła się na czarnkowskim placu targowym, i choć z założenia są to targi rolnicze, wielu mieszczuchów odwiedziło ponad 80 stoisk promocyjnych i handlowych. Nie brakowało mieszkańców okolicznych wiosek nie tylko z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, ale również sąsiednich, z obornickim włącznie. Oprócz ciekawych ofert wystawienniczych prezentujących nowości technologiczne, technicznych dotyczących produkcji rolnej i ogrodniczej można było obejrzeć wystawę zwierząt hodowlanych: konkurs na najpiękniejszą cieliczkę przygotowany przez Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, prezentację koni przygotowaną przez Wielkopolski Związek Hodowców Koni oraz widowiskowy pokaz podopiecznych hodowców gołębi z Polskiego Związku Hodowców Gołębi. Niemałe emocje wzbudził pokaz woltyżerki w wykonaniu zawodników z lubaskiego Klubu Sportowego "Lotta". Do zakupów zachęcały liczne stoiska handlowe, nie brakowało też atrakcji dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja Drzewko za szkło, zorganizowana po raz drugi przez stowarzyszenie Bliżej Siebie i Natury z Lubasza, której idea polegała na wymianie niepotrzebnych opakowań szklanych na sadzonki drzew i krzewów.  

Na stoisku promocyjnym gminy Połajewo można było zobaczyć twórczość artystów-amatorów z terenu gminy: wykonany z drewna i wikliny imponujący rower autorstwa Józefa Pietrzaka z Krosinka i rzeźby w drewnie wykonane przez Krystiana Surmę z Krosina. Miejscowe szkoły wsparły promocję gminy przygotowując okolicznościowe wystawy w formie tablic. 

Gimnazjum w Młynkowie zaprezentowało mini wystawę prac nagrodzonych w regionalnym konkursie na kartkę z Powstania Wielkopolskiego, ogłoszonym przez placówkę w ramach obchodów rocznicy powstania. Szkoła Podstawowa w Boruszynie prezentowała sylwetkę Kazimierza Nowaka, podróżnika z Boruszyna, który w latach dwudziestych objechał rowerem Afrykę, a na osobnej tablicy – podejmowane przez szkołę działania służące podtrzymywaniu tradycji i wymianie kulturowej m.in. z kapelą dudziarska z Edynburga. Na uznanie zasługuje zaangażowanie nauczycielek z boruszyńskiej podstawówki –  Ewy Pomaraniec, pomocnej w zebraniu potrzebnych do wystaw materiałów oraz prac plastycznych i Longiny Moszczyńskiej, która przekazała na wystawę unikalne zdjęcia wykonane ręką Kazimierza Nowaka. 

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie udostępniła makiety Indian, z powieści Fiedlera rodem, z otworem na głowę, na tle których chętnie fotografowali się równie chętnie milusińscy i dorośli. Na stosiku można było znaleźć różnorodne pamiątkowe gadżety z herbem gminy, kalendarze dudziarskie i książeczki Bogdana Garsteckiego Słownictwo Połajewa i okolic. 

Do odwiedzania połajewskiego stoiska zachęcała grająca przed nim Młodzieżowa Kapela dudziarska pod kierunkiem Romualda Jędraszaka złożona z uczniów Gimnazjum w Połajewie, połajewskiej podstawówki i ucznia szkoły ponadgimnazjalnej z Młynkowa rodem. Nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać do przygotowanej przez firmę Edmunda Koczorowskiego darmowej degustacji wyrobów wędliniarskich prosto z Połajewa. 

Promocję gminy na Agro-Targach zakończył występ grupy tanecznej BQL z Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie pod kierunkiem Marietty Kiszki podczas popołudniowych prezentacji scenicznych. 

Podobne artykuły