Zakwitły śnieżyce

UCHOROWO. Nadeszła wreszcie wiosna zwiastowana przez kwitnące śnieżyce. Choć nocą wciąż jeszcze zdarzają się przymrozki, białe kobierce kwiatów śnieżycy wiosennej,  zwanej też gładyszkiem lub śniegółką świadczą, iż wiosna już jest. 

Śnieżyca przywędrowała pod Oborniki z dalekich Alp, choć można ją spotkać także w Sudetach i Karpatach Wschodnich. W pobliżu Uchorowa znajduje się nad brzegami strumienia, w malowniczym wąwozie ponad 4 hektarowy rezerwat zwany "Śnieżycowym Jarem".  Co roku z nadejściem wiosny staje się on miejscem częstych odwiedzin osób kochających naturę i kwiaty. 

Wśród odwiedzających zjawiskowy jar była też 20 osobowa grupa „chodzących z kijami” (Nordic Walking) pod wodzą Katarzyny Janeckiej. Długi spacer uwieńczony zwiedzaniem rezerwatu, doskonale wprowadził aktywne osoby w wiosenne klimaty. Jeżeli ktoś jeszcze nie odwiedził Śnieżycowego Jaru warto się pospieszyć, bo za dwa tygodnie kwiaty przekwitną a ujrzeć kilkuhektarowy biało zielony kobierzec jest niewątpliwie wielkim przeżyciem.

Podobne artykuły