Obornicki regiment

OBORNIKI. Najpierw była garstka zapaleńców strzelectwa z broni dawnej, z Tomaszem Kierończykiem na czele. 

Swym uporem doprowadził on do zorganizowania na terenie strzelnicy w Dąbrówce Leśnej Pierwszych Ogólnopolskich Zawodów w Strzelaniu Czarnoprochowym. 43 zawodników strzelało 14 kwietnia 2007 na osi 100 i 50 metrów w pozycjach stojąc i leżąc. Strzelali z broni długiej odprzodowej oraz z krótkiej, jednostrzałowej i powtarzalnej. Była też wiwatówka i prawdziwa armata ośmiofuntowa. 

Po kolejnych zawodach i wielu zachodach, w lutym tego roku rozpoczęło swoją działalność Obornickie Stowarzyszenie Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej pod nazwą „Poznański Regiment Odprzodowy”. Reprezentantami pasjonatów strzelectwa czarnoprochowego są Tomasz Kierończyk, występujący jako prezes i jego zastępcy – Waldemar Król oraz Leszek Wolniewicz. 

Głównym celem działalności regimentu jest propagowanie oraz uprawianie strzelectwa czarnoprochowego w celach sportowych i rekreacyjnych, a także popularyzacja wiedzy bronioznawczej. Nie bez znaczenia dla stowarzyszenia jest krzewienie wiedzy o zasadach bezpiecznego i zgodnego z przepisami posługiwania się bronią palną. 

Członkowie zapowiedzieli, iż zaplanowanym już na ten rok imprezom strzeleckim, które mają otwarty charakter, towarzyszyć będą nie tylko pokazy broni historycznej i jej obsługi, ale także przekazywanie wiedzy o czasach, w których broń ta była używana. 

Podobne artykuły