Hubert mistrzem recytacji

OBORNIKI. W minionym tygodniu odbył się w gościnnych progach biblioteki miejskiej finał eliminacji podrejonowych konkursu recytatorskiego szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorem był Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF. Konkurs obejmował swym zasięgiem powiaty wągrowiecki, szamotulski i obornicki. 

Nim jednak najlepsi recytatorzy stanęli w szranki, długo ćwiczyli trudną sztukę prezentacji wiersza lub prozy. Pod okiem swych nauczycielek próbowali emisji głosu, mimiki, gestykulacji nie mówiąc o zapamiętaniu i zrozumieniu tekstu. Efekty tego śledził a potem i doradzał Dariusz Jagodziński, dziennikarz, animator i instruktor Centrum Sztuki dziecka a przy tym współtwórca Pracowni Teatru i Literatury oraz Pracowni Małych Form Teatralnych. Wraz z Alicją Nakonieczną, Ewą Klimasek i Elżbietą Dembińską oceniał liczne prezentacje.

Ostatecznie najwięcej punktów zdobyły w kategorii wiekowej kl. IV do VI Agata Balcerowiak, która wypadła nieco lepiej od Jagody Elner. Wśród uczniów gimnazjów najlepsi byli Julia Neter a zaraz za nią Michał Surma. 

W kategorii najmłodszych recytatorów zdecydowanie wygrał Hubert Jóźwiak a miejsce drugie przypadło w udziale Florentynie Tietz i Adriannie Stanisławiak. 

Poziom eliminacji był wysoki choć dość wyrównany. Wyjątkiem była wspaniała recytacja Huberta Jóźwiaka, która nie mieściła się w żadnych ramkach. Jego aktorski sposób prezentacji doskonale oddał sens niełatwej prozy a wewnętrzna energia, która wypełnia Huberta, emanowała wielką naturalnością, jakiej mógłby mu pozazdrościć niejeden zawodowy aktor. Nic więc dziwnego, że przewodniczący jury poprosił na finał a zarazem na deser, by Hubert raz jeszcze zarecytował swój utwór. 

Udało się nam zarejestrować fragment tej recytacji. Można go obejrzeć na stronie www.oborniki.com pl. 

Podobne artykuły